Amikor 2015. december 20-án Szabó Gergely Harsány polgármestere, és Arnóczki Istvánné – a gyűjtemény tulajdonosa – átvágták a szalagot Mackómama Kuckóján, még csak 7500 maci volt a gyűjteményben.
2016 szeptemberében 13080 darab volt a Magyar Rekord, és amikor a Guiness Rekord hivatalos eredményhirdetése volt, 20367 macit regisztráltak. És a macik csak gyűltek, gyűltek, mára már olyan 22 ezren vannak, jelenleg 400 zsákban becsomagolva, és 2019 áprilisától bezárva…
No, lássuk csak! Hogyan jutott ideáig ez a világhírű kiállítás?
Arnóczki Istvánné, Valika a maci gyűjtemény tulajdonosa: Sajnos azt a helyet, amelyet eredetileg biztosított a harsányi Önkormányzat kinőttük, és el kellett hagynunk akkor, amikor a Guiness rekord hivatalos számlálására készültünk. Akkor jó ötletnek is látszott az egykori tsz iroda üresen álló épülete, de sajnos mára kiderült, hogy ez alkalmatlan a kiállítás berendezésére olyan okok miatt, amit nem szeretnék részletezni. Tény, hogy ma a mackók zsákokban állnak, és nagyon sok tönkrement közülük. Én egyedül nem tudok ezzel a feladattal megbirkózni, és nincs segítségem, hogy a terveimet megvalósítsam, már pedig úgy gondolom, hogy ez a település érdeke is lenne, hiszen olyan attrakciót lehetne itt kínálni, amely turisztikai szempontból meghatározó lehetne Harsánynak, de a megyének is. Számtalan megkeresést kapok, hogy mennyire hiányoznak a macik a gyerekeknek, és vérzik a szívem, hogy nem tudom megmutatni nekik ezt a sok kedves, szép játékot, amely a világ minden részéről érkezett hozzánk.
Mit mond minderre a hivatal?
Bihari Lajosné polgármester: – Úgy gondolom, hogy ami emberileg, és szakmailag megtehető volt, azt Mi is, és az előző polgármester is megtette. Higgye el, mint óvodapedagógus is nekem is szívem csücske ez a csodálatos gyűjtemény, de a mai helyzetben egyszerűen nincs rá módunk, hogy anyagi segítséget nyújtsunk, egy olyan tervhez, ami mind a tulajdonos, mind az önkormányzat erőforrásait meghaladja. Nem tudunk megvásárolni egy házat, s finanszírozni a költségeit, ahol ez a kiállítás berendezhető lenne. Érdeklődtünk a környező települések önkormányzatainál is, hogy nincs-e nekik olyan üres épületük, ahol méltó módon elhelyezhetnénk a macikat, de sajnos nem találtunk ilyet. Megnéztük az összes elérhető pályázati lehetőséget, ami a civil egyesületeknek, alapítványoknak nyújt forrásokat turisztikai fejlesztésekhez, de sajnálatos módon itt sem jártunk szerencsével.
Ön szerint milyen lépés következhet ebben az ügyben, ezután?
– Tovább keressük a megoldást. Szerintem összefogva az alapítvánnyal a civil támogatói szférát is meg kellene, lehetne szólítani a kuratórium elnökének. Mi mindenben partnerek vagyunk.
Szabó Gergelyt, a Borsod-Abaúj- Zemplén Megyei Önkormányzat alelnökét is megkérdeztük az ügyről, hiszen a Mackó Mama Kuckója születésénél még Ő „bábáskodott”, mint Harsány akkori polgármestere.
– Igen, tudok erről a helyzetről, hiszen Én ma is a településen élek,- mondta az alelnök.
– Menjünk kicsit vissza az időben! Amikor 2015-ben hírt kaptam Valika maci gyűjteményéről, természetesen magam is felismertem, hogy ez olyan turisztikai attrakció lehet a településen, amelyet érdemes közkinccsé tenni. Ezért is kapott a kiállítás ingyen és bérmentve egy házat a település központjában, amelynek a fenntartását is vállaltuk. Fizettük a közüzemi díjakat, rendben tartottuk az épületet és a környezetét, szerveztük a kommunikációt, megfelelő reklámkampányt biztosítottunk, és a tulajdonosnak mindössze annyi volt a dolga, hogy működtesse a házat, tartsa nyitva az érdeklődők számára, de még ebben is segítettünk, ha valami személyes elfoglaltsága akadt. A macik gyűltek, és a Guiness rekord számlálásához nagyobb helyre volt szükség, ezért ezt is biztosítottuk, kialakítottuk a nagyobb helyiséget, mosdót építettünk, sőt együtt számláltuk a macikat a rekord felállításánál.
Nekem az a véleményem, hogy ennél többet senki nem tudna tenni, segíteni ez ügyben. Az önkormányzattól nem várható el, hogy más tulajdonát Ő működtesse. Viszont a tulajdonos rendelkezik egy Alapítvánnyal, amelynek tovább kellene lépnie. Ezt Én jómagam is elmondtam Valikának. Az alapítvány tulajdonosának, a kuratórium elnökének kell lépnie abban, hogy pályázzon a Megyei Önkormányzathoz, hogy felvegyék a gyűjteményt az Értéktárba, hogy olyan helyi támogatókat keressen fel, akik anyagi segítséget tudnak nyújtani a működéshez. Neki kell hivatalosan mindezt kezdeményezni, s ezután is mindenben támogatjuk, várjuk az elképzeléseit, de helyette ezt senki sem teszi, és teheti meg.
Orosz B. Erika
Fotónk még 2015 december 20-án készült.