Életet mentett a gyermekbiztonsági ülés használata egy keleméri közúti közlekedési balesetben.
Keleméren 2020. szeptember 29-én 14 órakor egy férfi személygépkocsival közlekedett Zádorfalva irányából Serényfalva felé, aki nem az útszakasznak megfelelően választotta meg a járműve sebességét, és későn észlelte a haladási irányát keresztező autót. A szabályosan közlekedő járművet egy nő vezette, a kocsiban helyet foglalt gyermeke is, aki az előírásnak megfelelően biztonsági gyermekülésben ült.
A balesetet a hirtelen vészfékezéssel sem lehetett elkerülni, így az autók összeütköztek. A közlekedési baleset során a férfi, valamint utasa nyolc napon túl gyógyuló, míg az asszony, és gyermeke nyolc napon belül gyógyuló sérüléseket szenvedett.
Közúti baleset okozása vétség elkövetésének a gyanúja miatt a személyi sérüléssel járó közúti közlekedési baleset körülményeit az Ózdi Rendőrkapitányság Közlekedésrendészeti Osztálya vizsgálja.
A Borsod-Abaúj Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság a gyermekbiztonsági rendszer használatával kapcsolatosan a következő hasznos tanácsokra hívja fel a figyelmet!
A gyermekülés kiválasztásánál fontos, hogy a gyermek testsúlyának megfelelőt válasszunk. Orvosi vélemények szerint ahhoz, hogy a gyermek elől ülhessen, testmagasságának el kell érnie a 150 cm-t, mert ez alatt a kötelezően előírt becsatolt biztonsági öv nem képes a kívánt hatást elérni, a gyermek ugyanis kicsúszhat.
Az ütközéskor a légzsák burkolatát nyitó töltet, valamint a légzsák szintén egy adott testmagasság felett funkcionál biztonságosan, ez alatt bizonyos helyzetekben akár maga a mechanizmus is sérülést okozhat.
Az autós szülő felelőssége, hogy a gyermekülésből esetlegesen előre kívánkozó gyermeknek ne csupán a törvény tilalma miatt tagadja meg ezt, hanem magyarázza el annak valós veszélyeit.
Van néhány alapszabály, melyet – ily módon egyetlen jogszabály sem fogalmaz meg – mégsem célszerű figyelmen kívül hagyni.
Ezek közül a legfontosabb, hogy menet közben a gyermeket sosem szabad – főleg rögzítetlenül – hátul magára hagyni. Nem egy tragédia következett be már abból, hogy a szülő hátrafordult nevelni, fegyelmezni a gyermeket.
Ugyancsak veszélyes, ha a gyermek egyedül a hátsó ülésen feláll, ide-oda sétál, vagy éppen a hátsó ablakban, kalaptartón könyökölve figyeli a mögöttes forgalmat. Ha erre idejében már csecsemőkorától felkészítik, akkor az válik számára természetessé, hogy menet közben az autóban gyermekülésben vagy ülésmagasítón övet használva kell utaznia.
„… hogy mindenki hazaérjen!”