Magyarországon minden második halálozást szív-érrendszeri betegség okoz, amelyek között kiemelkedik az érelmeszesedés. A tudatosabb életmóddal megelőzhető a betegség, de ha már kialakult, akkor a felismerését követően védelmet biztosítanak a sztatintartalmú gyógyszerek.
Ezeket mintegy 700 ezren szedik hazánkban, de a páciensek 4-5 százalékánál izompanaszokat okozó mellékhatás jelentkezik. Nekik segíthet a sztatinszint vérvételből történő mérése, amellyel személyre szabják a gyógyszeradagolást a Semmelweis Egyetemen. Ez a megoldás 28-35 ezer ember életminőségén javíthat hazánkban. Az október elsejei Semmelweis Egészség Napok online esemény résztvevői előadást hallhatnak arról, hogy mit tehetnek az érelmeszesedés ellen, jelentkezni az egyetem honlapján lehet.
A szívinfarktus annak ellenére vezető haláloknak számít Magyarországon, hogy az elmúlt évtizedben 60 százalékkal csökkent az esetszám. Az infarktusok 85-90 százalékát az érelmeszesedés következtében az érfalon keletkező lerakódásokból, úgynevezett plakkokból kiáramló szöveti anyag miatti vérrögképződés okozza – hívta fel a figyelmet dr. Karádi István, a Semmelweis Egyetem Belgyógyászati és Hematológiai Klinikája igazgatóhelyettese. Az eleve érszűkületet okozó plakk idővel rugalmatlanná, sérülékennyé válik és ekkor következhet be plakk megrepedése és olyan szöveti anyag kiáramlása, amely vérrög kialakulásához vezet és akár halált is okozhat. A vérnyomás és a cukorháztartás élettani keretek között tartása, illetve az ideálishoz közeli testsúly, valamint a mediterrán étrend hozzájárul az érelmeszesedés megakadályozásához, de közvetlenül az érfalra gyakorolt hatást a sztatinkezeléssel lehet elérni. Megfelelő gyógyszerrel megállítható a plakkok növekedése, sőt ideális esetben vissza is fordítható a folyamat.
Magyarországon 700 ezren szednek ilyen gyógyszert, 4-5 százalékuknál, azaz 28-35 ezer embernél észlelhető valamilyen mellékhatás, jellemzően izompanasz, amelyet egyértelműen a gyógyszer okoz. Ezeknél a betegeknél javulást hozhat a sztatinszint mérésének lehetősége. Ez azonban csak egy eszköz az ellátásban, de nagy segítség abban, hogy a klinikusok megfelelő és személyre szabott döntést tudjanak hozni a terápiával kapcsolatban.
Galéria
6kép
A Semmelweis Egyetemen másfél éve egy speciális eszközzel, likvid kromatográfia és tömegspektrometria együttes alkalmazásával, egy egyszerű vérvétel segítségével tudják kimutatni az intenzív sztatinok plazmaszintjét. Ezt követően a betegek esetleges panaszai alapján módosítanak a gyógyszeradagon. A jövő egyértelműen a személyre szabott orvoslás lesz ezen a területen is – tette hozzá dr. Karádi István. Az eljárás egyrészt segít a hatékony sztatinszint elérésében, amellyel csökkenthetők a mellékhatások, de az érelmeszesedés elleni védelem megmarad.
A Semmelweis Egészség Napok Mit tehetünk az érelmeszesedés ellen? című online eladásán résztvevők további információkat tudhatnak meg arról, hogy milyen lehetőségek vannak a gyógyszeres kezelésen túl a szívinfarktust megelőző állapotnak számító koszorúér elmeszesedés és az érszűkület, valamint az érelmeszesedés következtében létrejövő agyi érkatasztrófa, a stroke elkerülésében.
A részletes program és a regisztráció ide kattintva érhető el:
https://semmelweis.hu/250/semmelweis-egeszseg-napok/orvostudomany-testkozelbol/
A sajtóközleményhez kapcsolódó videós anyag és dr. Karádi István, a Semmelweis Egyetem Belgyógyászati és Hematológiai Klinikája igazgatóhelyettesének nyilatkozat az alábbi linkre kattintva tölthető le:
https://drive.google.com/file/d/1ARci7HcMZn2lP-4i-poBGIG9aGrt8Qe4/view?usp=sharing
Videó: Gál Bettina, Bartincki Tamara Andrea – Semmelweis Egyetem
Közzétette: Beck András
Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem