A kamaszok sokszor szégyellik vagy nem ismerik fel, ha folyamatosan változó testükön olyan jeleket érzékelnek, amelyekkel szakorvoshoz kellene fordulniuk. Ezért is kiemelten fontos, hogy tisztában legyenek azzal, meddig tartozik valami a normális fejlődésbe, és mikor érdemes betegségre gyanakodni. Online formában tartják meg június 25-én a Semmelweis Egészség Napokat, így vélhetően a szükséges információk is könnyebben eljutnak majd a modern elektronikai eszközök iránt fogékony kamaszokhoz.
Betegséggel kapcsolatos árulkodó jelzés lehet a megmagyarázhatatlan fogyás, a láz, a fáradékonyság, a szokatlan fájdalom, csomók megjelenése vagy az anyajegyek megváltozása is. Ha valaki ilyesmit tapasztal, azonnal forduljon orvoshoz! Figyelmeztető jel, ha egy gyerek úgy érzi, fáj a csontja és az egy hétnél tovább tart, függetlenül attól, hogy érte-e sérülés vagy sem. Tipikus eset, amikor vakuval történő fényképezésnél valakinek az egyik szeme nem vörösen, hanem sárgás-fehér színben csillog. Ez az árnyalat arra utalhat, hogy a szemben daganat alakulhatott ki, és érdemes szakemberhez fordulni. Jellegzetes szemészeti daganat a retinoblastoma, azaz ideghártya-daganat, amely döntő többségében kisgyerekeknél fordul elő. Ha valaki kancsalít, akkor azonnal szemészhez kell fordulni, és a szakember alapos, pupillatágítással járó vizsgálat végez. A szemgolyó belsejének részletes vizsgálatára van ilyenkor szükség – hangsúlyozta dr. Csóka Monika, a II. Sz. Gyermekgyógyászati Klinika egyetemi docense.
A Semmelweis Egészség Napokon a laikus érdeklődők számára is érthető módon magyarázzák el a szakemberek, hogy mikor érdemes betegségre gyanakodni. Sokszor nehéz a döntés, hiszen apró csomók, akár jóindulatú elváltozásból is adódhatnak. A betegségek korai stádiumában való felfedezésével ugrásszerűen megnőhet a gyógyulási esély. Ilyenkor többnyire kevesebb kezeléssel lehet ugyanolyan gyógyulási eredményt elérni.
A június 25-i Semmelweis Egészség Napok online formában történő megtartásával azért is lehet könnyebben eljutni a kamaszokhoz, mert az előadások videói később is megtekinthetőek, és azokat az iskolák is felhasználhatják oktatási célokra – fűzte hozzá dr. Csóka Monika.
A Prevenció a gyermekgyógyászatban című digitális eseményen a II. Sz. Gyermekgyógyászati Klinika munkatársai olyan témákat dolgoznak fel előadásaikban, amelyek a mindennapi életben is fontosak lehetnek. Ezek közé tartozik az elhízás, a cukorbetegség, részben pedig a reumatológia és a daganatos betegségek. Utóbbinál nagyon fontos, hogy mindenki időben észrevegye az első figyelmeztető jeleket. A klinika gyógyító tevékenységének egyik szakterülete a hemato-onkológia. Itt alakult meg korábban az országos gyermek-hematológiai és onkológiai hálózat. Az interaktív, lakossági, népegészségügyi rendezvénysorozat továbbra is ingyenes, de regisztrációhoz kötött.
Időpont: 2020. június 25., csütörtök 16:00-20:00 óra
A programok regisztrációkötelesek, az online részvételhez a Zoom program szükséges, mely ingyenesen letölthető a https://zoom.us/download oldalról.
Beck András
Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem