A nemrég napvilágra került, hazai közvéleményt felháborító Orosz Bernadett bántalmazás ügye arra sarkallta Dr. Szöőr Anna pszichológus-jogászt, hogy ő is a hazai nyilvánosság elé tárja saját kálváriáját. A nők és gyermekek elleni erőszakkal kapcsolatos zéró tolerancia elve kötelező kell, hogy legyen, ugyanakkor egyes nyomozó hatóságok, ügyészségek és bíróságok még mindig szimpátia alapján állnak e témához.
Dr. Szöőr Anna pszichológus és jogász saját ügyén keresztül ismerkedett meg a hazai igazságszolgáltatásban dolgozók áldozathibáztató hozzáállásával. 2011-ig családi krízishelyzetekkel foglalkozó szakemberként, 2011-től pedig már fizikailag és lelkileg egyaránt bántalmazott nőkét is tájékozódhatott arról, hogyan tussolják el a családon belüli erőszakos ügyeket a rendőrök, ügyészek és a bírák, sajnálatos módon nem egyszer rendőrnők, ügyésznők és bírónők is.
„Az első férjem a még kiskorú fiunk előtt többször bántalmazott és ezt a letöltendő szabadságvesztéssel járó bűncselekményt úgy tudta a rokonaival és azok ügyvédeivel együtt eltussolni, hogy informatikusok bevonásával a nevemben zavaros elektronikus üzeneteket terjesztettek, ezáltal nem azt akarom mondani, hogy ezt bizonyíthatóan ők írták, amely üzenetekből arra lehetett következtetni, hogy nem vagyok egészen normális. Online zaklatással vádolnak évek óta úgy, hogy eddig csaknem minden ellenem folytatott büntetőügyben megtagadták az elektronikus adathordozóhoz , azaz a nekem tulajdonított üzeneteket tartalmazó CD-hez, DVD-hez való hozzájutást. Nyolc év alatt először a Pesti Központi Kerületi Bíróság bírájában szólalt meg a lelkiismeret, amikor átlátta, hogy esetemben szabályos boszorkányüldözésről van szó, amelyben a játszma eszköze már nem csak az informatika, hanem a hazai igazságszolgáltatás is, A bírónő az ügyben eljáró ügyésszel szoros egyetértésben kirendelte az igazságügyi műszaki és informatikai szakértőt. Mondanom sem kell, hogy az 510 nap alatt nekem tulajdonított összesen 49 db e-mailt sem én írtam az engem bántalmazó első férjem válóperes ügyvédjének. Amikor ugyanis az ellenem szövetkezett első férjemből, volt sógornőmből, volt sógoromból és az ügyvédeikből álló társaság megtapasztalta azt, hogy a poszttraumámból való kigyógyulás után közszereplőként és szakemberként érdeklődésre számot tartó gondolatokat közlök, tehát nehéz bebizonyítani azt, hogy elmebeteg vagyok, akkor a bűnözői tudatot akarták bennem kialakítani, hogy ellehetetlenítsenek. Célszerűnek tartották tehát a volt rokonaim és az ügyvédeik, hogy egyenként jelentsenek fel, hogy kéthetente, sőt újabban már hetente kelljen magyarázkodnom különböző rendőrségeken és bíróságokon.
Tavaly decemberben azonban az informatikai csalás vétségének bűntettében, ismeretlen tettes ellen tett feljelentésem értő fülekre talált. A BRFK elrendelte a nyomozást, ráadásul oly módon, hogy a nyomozó hatóság azt is deklarálta, hogy nagy valószínűséggel hamisan vádolnak a volt rokonaim, ha az udvarias elektronikus üzenetek formájában való segélykérést ők online zaklatásnak értékelték, hiszen nem egyszer életveszélyes helyzetek álltak elő” – nyilatkozta a pszichológus jogász
Jogosan felmerül a kérdés, hogy a több Országos Bűnmegelőzési Bizottság, valamint a Nemzeti Kulturális Alap által támogatott könyv írója, családi krízishelyzetekkel foglalkozó DVD alkotója miért nem jelentette fel az Őt évekig, a gyermekeik előtt bántalmazó első férjét.
„A válaszom nem más, mint minden édesanyáé. A fiaimra voltam tekintettel, de titkon azt vártam, hogy a rendőrnők, ügyésznők és a bírónők, hangsúlyozom, hogy nőnemű rendőrök , ügyészek és bírák valódi jelzőrendszerként működve, hivatalból tegyék meg a feljelentést a bántalmazó férjem ellen” – folytatta Dr. Szöőr Anna.
„De nem ez történt. Az ellenem szerveződött volt rokonaim még lejárató cikkeket is jelentettek meg rólam, amelyek gúnyosan utaltak a családon belüli erőszakos bűncselekmények általam való sérelmezésére, mint egyfajta hisztériára. Azzal persze nem számoltak, hogy e cikkek megjelentetése után már senki nem mondhatta, hogy nem tudtak az első férjem sérelmemre, kiskorú előtt elkövetett bűncselekmény -sorozatáról” – nyilatkozta Dr. Szöőr Anna
Komoly feladványt jelent majd a nyomozóhatóság számára, hogy a Dr. Szöőr Anna vagyonára nyíltan pályázó, tőle elválni semmiképpen nem akaró második férj, nemzetközileg elismert informatikus-mérnök, pénzügyi informatikus lehetett-e az az informatikus, aki a csalást éveken át a pszichológus-jogász sérelmére elkövette. Köztudott, hogy a második férj évek óta jó viszont ápol a Dr. Szöőr Anna volt családtagjaival Ráadásul nehéz lesz elmagyaráznia a külön élő házastársnak a nyomozó hatóság előtt, hogy miért jelenti fel a feleségét 600 nap alatt keletkezett 36 db. elektronikus üzenet miatt, ahelyett, hogy letiltaná őt az elektronikus levelező rendszeréről, amely valljuk be manapság már egy kisiskolásnak sem kihívás. Az pedig pláne értelmezhetetlen, hogy miért ugyanaz az ügyvédje, mint a Dr. Szöőr Anna volt rokonainak, és persze az is kérdés, hogy miért nem akar elválni attól a nőtől, akit már egy éve nem látott.
„Nyilvánvalóan a hazai igazságszolgáltatás nem minden bírája és ügyésze korrupt, részre hajló, vagy alkalmatlan a pályára, így, ha lassan is, de a végére tudunk járni ennek az amerikai mintára felépített, az informatika és a jog eszközeit ellenem használó bűncselekmény sorozatnak”- zárja le a gondolatait a szakember, aki mától már nem titkolja, hogy Ő maga is megismerte a bántalmazott nőket sújtó áldozathibáztató magatartást.