Ha tetőtérben élsz, bizonyára a helykihasználás nagyon fontos számodra. A gardrób megoldások ilyenkor általában fejtörést okoznak. Olvass tovább, ha szeretnéd megtudni, hogyan használhatod ki a tetőtered adottságait egy jó kis beépített szekrényhez!
Kell egy kis térlátás – Használd ki a helyet!
No, meg egy kis hely, hiszen nem lehet mindenhol csak szekrény! Térlátásra a rendkívül pontos mérések elvégzéséhez és az elhelyezhetőség átlátásához van szükséged. Figyelned kell arra, hogy a lakás területi alaprajza, magassága lehetővé tegye a munkálatokat, de nem hagyhatod figyelmen kívül a tetőtéri ablakokat sem, hiszen azoknak a szekrény beépítése után is nyithatónak kell maradniuk. Ugyanilyen fontos a szigetelés figyelembevétele, valamint a ferde fal dőlésszöge is. Ez utóbbi határozza meg a szekrény polcainak mélységét, ez pedig az egyik leglényegesebb pont.
Kellenek jó ötletek – Sok mindenre kell figyelni!
Egy beépített szekrényt mindenki el tud képzelni, de ennél tovább kell menned. Tudnod kell, mi a fontosabb, a design vagy a kihasználhatóság, a praktikum. Nem kell aggódnod, ha ezt már meghatároztad, rengeteg anyag és szín áll rendelkezésedre, hogy a legjobbat hozd ki a dologból.
Helyet takaríthatsz meg, ha a szekrényhez tolóajtót tervezel. Persze itt figyelembe kell venned, hogy a tetőtér milyen adottságokkal rendelkezik. Ferde falhoz ugyanis csapott ajtóval kell szerelni a szekrényt, ennek a rögzítési módja pedig speciális. Ennél a megoldásnál az ajtó nyílását egy rejtett vasalattal lehet megoldani. Ennek egyik fele az ajtó belsejére van rögzítve, a másik fele pedig egy polchoz. Ez befolyásolja a szekrény belső megtervezését is.
Fontos! Azoknak a ruháidnak, amelyeket vállfán szeretnél elhelyezni, biztosan szükségük lesz minimum egyméteres magasságra. Ezt bele kell kalkulálni a tervezés során. A ferde részekben leginkább polcos megoldásokban tudsz gondolkodni, ezt is vedd figyelembe!
-
Tipp 1.: Már a tervezés fázisában döntsd el, hogy mit, hova szeretnél a szekrényedben! Ez azért fontos, mert utólag már nem fogsz tudni változtatni, és nem tudod majd összerakni a szekrényt.
-
Tipp 2.: Légy bátor, hiszen nemcsak egy ruhatárolót tervezel, hanem egyúttal dekorációt is! Nem mindegy, mit nézel a lakásban, nem igaz?
További tervezési tippekért látogass el az Otthonok & Megoldások oldalára!
Checklist a beépített szekrényedhez
-
A tetőtér feltérképezése: Fontos, hogy mi fér el az adott térben.
-
Ötletgyűjtés: Légy bátor, gyűjts sok-sok inspirációt!
-
A design meghatározása: Fontos, hiszen a szekrény dekorelem is egyben.
-
A szekrény anyagának meghatározása: Rengeteg anyagfajta közül választhatsz, csak a fantáziád szabhat határt. Fa, textil, műanyag, csak győzz választani!
-
A szekrény belső terének meghatározása: Utólag már nem módosíthatod nagyobb változtatás vagy átalakítás nélkül, ezért célszerű előre, jól átgondolni. /X/