2024. 10. 31. csütörtök

Farkas
1 EUR 408 HUF
1 GBP 487 HUF
Kezdőlap » Hírek » Zöld-Hírek » A hazai vízipar az export egyik húzóágazatává válhat

A hazai vízipar az export egyik húzóágazatává válhat

A Külgazdasági és Külügyminisztérium irányítása által indított Vízipari Pályázati Program immár harmadik éve támogatja a magyar vízipari cégek külpiaci tevékenységét, és nem titkolt célja a magyar vízipari cégek exportképességének fejlesztése. A 2019. évi Pályázati Program keretében 15 darab projekt valósul meg mindösszesen 180 millió forintból, melyek Chilétől Indiáig segítik a fenntartható vízgazdálkodást.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium a Vízipari Pályázati Program keretében harmadik éve biztosít vissza nem térítendő támogatást a hazai vízipari vállalatok külpiaci megjelenésének és tevékenységeinek előmozdítására, magas támogatási intenzitás mellett. „A Program célja a magyar vízipari cégek exportképességének növelése annak érdekében, hogy az elkövetkező években a hazai vízipar a magyar export egyik húzóágazatává válhasson, továbbá elősegítheti a cégek kutatás-fejlesztési kapacitásainak erősödését is. A 180 millió forintos keretösszegű programnak köszönhetően a magyar vállalatok olyan referenciákkal bővíthetik szaktudásukat és tevékenységüket, amelyek a későbbiekben lehetővé teszik, hogy nemzetközi beruházásokon önálló vállalkozóként, illetve beszállítóként induljanak” – nyilatkozta Joó István, a Külgazdasági és Külügyminisztérium export növeléséért felelős helyettes államtitkára.

A Budapesti Víz Világtalálkozó 2019 margóján a Digitális és Természetközeli Fenntartható Megoldások című vízipari szakkiállításon számos, a Vízipari Pályázat Program által  támogatásban részesült cég is képviseltette magát, melynek keretében lehetőségük nyílt a világ 118 országából érkezett érdeklődők számára bemutatni a vízválság kezelését célzó innovatív vízipari megoldásaikat. A kiállítók között szerepelt többek között a Fővárosi Csatornázási Művek Zrt. (2017), a Fővárosi Vízművek Zrt. (2018), a BIOPOLUS Kft. (2018), a GEOGOLD KÁRPÁTIA Kft. (2018, 2019), a Hungarian Water Technology Corporation Kft. (2018), a Magyar Vízipari Klaszter Menedzsment Kft. (2017, 2018), az S-Metalltech 98 Kft. (2017, 2018), a Magyar Víziközmű Szövetség (2018) és a Water&Soil Kft. (2019).


Néhány példa a 2019. évi Pályázati Felhívás eddig elért eredményeiből

Öntözővíz-csökkentés Afrikában és Ázsiában
A Water&Soil Kft. Water Retainer organikus talajkondícionáló készítménye tunéziai, ghánai és indiai területeken segítheti az öntözővíz felhasználásának csökkentését. Tunéziában már hamarosan megkezdődhet a magyar talajkondícionáló készítmény tesztelése a kijelölt területen. Ghánában és Indiában pedig a terméktesztelés előkészítése zajlik a ghánai Parlament Mezőgazdasági Bizottságának elnökének segítségével, illetve az indiai Pantnagari Mezőgazdasági és Technológiai Egyetem (GBPUA&T) bevonásával. A projekt teljes költségvetése 21,4 millió forint, melyből az elnyert támogatás megközelítőleg 15 millió forintot tesz ki.

Vízbázismonitoring-rendszer az Andokban
A Heiling Média Kft. projektgazdaként 2010-ben indította útjára a Magyar Száraz-Andok Kutatási programot, amely a 2018. és 2019. évi Vízipari Pályázati Programnak köszönhetően új szintre lépett. Jelenleg a Permachile vízbázismonitoring-rendszer kiépítését célzó, a hálózat helyszíni eredményeit megjelenítő online portál létrehozása (www.permachile.com) történik, valamint a hálózat új mérőállomásokkal történő kibővítése az Antofagasta Régióban. Chilében jelenleg hét helyszínen monitorozzák és elemzik a vízbázist jelentő permafroszt változásának dinamikáját, amelynek eredményei becsatornázásra kerülhetnek a Chilei Klímavédelmi Programba. A projekt 17,3 millió forintból valósul meg, melyből az elnyert támogatás 12,1 millió forint.

Európai Területi Társulás előmozdítása
A Szegedi Vízmű Zrt. a Pályázati Program keretében egy Európai Területi Társulás (ETT) létrehozásának előkészítésén dolgozik. A négy fejezetből álló megvalósíthatósági tanulmány szlovén, horvát, román, magyar és szerb partnerek részvételével megvalósuló workshopok eredményeire épül. A Horvátországban, Temesváron és Szatmárnémetiben folytatott eredményes megbeszéléseket követően megkezdődhetett az ETT stratégiai tervének felállítása. 2019 októberében Szerbiában, Szlovéniában és Magyarországon folytatódtak a szakmai egyeztetések. Az elért eredményekről 2019. november 26-án Ljubljanában, az EcoLexLife nemzetközi konferencián számolnak majd be az ETT szakértői. Az előzetes tervek alapján a tanulmány angol nyelven 2020 márciusára készül el. A projekt teljes költségvetése 3,3 millió forint, melyből az elnyert támogatás közel 2,3 millió forint.

A vízhiány okozta migráció enyhítése Tanzániában
A GeoGold Kárpátia Kft. az „Innovatív hidrogeológiai módszerekkel történő vízkutatás az észak- tanzániai Ngorongoro District területén a migráció kiváltó okainak enyhítésére” címmel készít megvalósíthatósági tanulmányt, amelynek keretében új geofizikai mérések segítségével a régióban több vízkivételi pont kerül kijelölésre a környező iskolák, intézmények számára, megelőzve ezáltal a tömeges migrációt. Az intenzív tervezési szakaszt követően a mérnökökből és kutatókból álló csapat első felderítő útjára 2019 októberében került sor. A projekt költségvetése 21,4 millió forint, melyből az elnyert támogatás megközelítőleg 15 millió forint.

Innovatív szennyvíztisztítási-technológia Kínában
A NeWater Kutató és Környezetvédelmi Szolgáltató Kft. „Innovatív biofilm hordozó hidrogél alkalmazásának vizsgálata kínai szennyvíztisztító telepen” projektje újító megoldást kínál egy innovatív szennyvíztisztítási-technológia megvalósulásához. A projekt keretében a Shenzeni szennyvíztisztító telep adatait felhasználva összehasonlító elemzéseket végeznek arra vonatkozóan, hogy ez az előremutató technológia milyen teljesítménybeli javulást képes megvalósítani egy hagyományos rendszerhez képest. Jelenleg egy olyan modellkörnyezet fejlesztése zajlik, amely alkalmas lesz a megvalósíthatósági tanulmány alapját képező matematikai szimulációk elvégzésére. A cég 2019. június 11-14. között részt vett Kína egyik legjelentősebb környezetvédelmi szakmai rendezvényén, a pekingi Kínai Nemzetközi Környezetvédelmi Kiállításon és Konferencián (CIEPEC), valamint az esemény margóján megrendezett Magyar-Kínai Vízügyi Fórumon is, ahol bemutathatták az exportálni kívánt technológia aktuális fejlesztési eredményeit. A projekt költségvetése 21 millió forint, melyből az elnyert támogatás megközelítőleg 14,8 millió forint.

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

Jubileumi trófeamustra
Hideg, de napsütéses idő fogadta az érdeklődőket Szelcepusztán, az ÉSZAKERDŐ Zrt. jubileumi, 15. alkalommal megrendezett trófeamustráján, ahol a szarv…

További cikkek

Facebook

Időjárás

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp