Két idős ember vesztette életét az árvíz miatt Velencében – írja az MTI. A várost szerdára virradó éjszaka a heves esőzések után rekord magasságú tengervíz öntötte el.
A tengerár teljesen elöntötte Pellestrina szigetét, ahol két idős ember életét veszítette. Egyiküket áramcsapás következtében, akkor érte a halál, amikor lakóházában a szivattyúkat próbálta meg elindítani.
Velencében továbbra is esik az eső, az erős szél miatt a tengervíz beáramlik a városba. A víz elárasztotta a híres Szent Márk teret is, a Szent Márk-székesegyházban a vízszint az éjszaka meghaladta az egyméteres magasságot. A legendás székesegyházat 1200 éves fennállása alatt összesen hatszor öntötte el a víz, ebből négy beázás esik az elmúlt húsz évre. A Szent Márk-székesegyházat felügyelő tanács egyik tagja a BBC-nek – konkrétumok említése nélkül – azt mondta: „súlyos károk keletkeztek az épületben”.
Szerda reggelre a vízszint 120 centiméterre süllyedt, de a délelőtti órákban 145 centiméteres árszintre számítanak. A városban szirénák jelzik a víz emelkedését. Az egy méter fölötti vízszint azt jelenti, hogy több ponton a térdig érő gumicsizma sem elegendő a közlekedéshez.
A város kedd óta víz alatt van, az éjszakai órákban a víz elérte a 187 centiméteres magasságot, ami rekordnak számít: a történelmi feljegyzések szerint ilyen magas vizet 1200 óta csak hat alkalommal mértek. Ez a második legmagasabb az 1966-os után, amikor a Szent Márk téren 194 centimétert mértek.
A velencei Ca’Foscari palotában tűz ütött ki a víz okozta rövidzárlat miatt, és több velencei szállodát is víz öntött el az alsóbb szinteken. Az üzletek is víz alatt vannak, a gondolákat a szél elsodorta, és a szél egy motorcsónakot is a szigetek rakpartjára vetett ki. A tűzoltók egész éjszaka dolgoztak. A telefonösszeköttetés megszakadt, és továbbra is akadozik.
A város polgármestere szerdára a legmagasabb fokozatú készültséget rendelte el.
Velence árvízvédelmének kiépítése egyébként 2003 óta zajlik, azonban az állandóan emelkedő költségek, a projekttel kapcsolatos korrupciós ügyek és a megvalósítás szakaszainak óriási csúszásai miatt csak 2013-ban tesztelték a vízszint drasztikus emelkedését megfékező árkapukat, és a projekt 2021-ben ér a „végső fázisába”.