Egy gyermeken a világ szemeHoldgyermek – gondolatébresztő cím, hiszen a műfajt ez alapján nem lehet egyértelműen kategorizálni. Mivel állunk szemben: fantasyval, sci-fivel, drámával? Akik az előbbire voksoltak, bizony jó volt a megérzésük.
A könyv alapját az okkultizmus és a mágia adja, így sok-sok szimbólummal, mitikus-mitologikus utalással találkozhatunk; sőt több tudomány is megjelenik, így már tudományos-fantasztikus-misztikus jelzőkkel is abszolút lehet illetni. Feltétlen tudni érdemes Aleister Crawley hátteréről azt, hogy fiatal korától fogva ki volt téve egy keresztény szekta hatásainak, s ez az egész életét befolyásolta. A regényt ennek tudatában kezdjük el olvasni.
Maga a(z első világháborúba ágyazott) történet igen egyszerű és nincs benne semmi meglepő: egy különálló szektába (rendbe) tartozó két férfi között zajló varázsháborúba csöppenünk bele, amelybe egy fiatal nő is belekeveredik. „Küldetése”, hogy a fehér oldalnak világra hozzon egy úgynevezett holdgyermeket, mert az jelentősen növelné erejükett (nem beszélve arról, hogy a világ is megmenekülhet). Természetesen a fekete oldal mindent megtesz, hogy ezt megakadályozza.
A regény színvonalára az ingadozás jellemző. A nyelvezet és a cselekmény egy kicsit furcsa, szokatlan és nehezebben érthető olvasószemmel nézve, azonban némi türelemmel és idővel ez megszokható. A sztori közepe felé haladva ismerhetjük meg jobban a keretet adó varázsvilágot, azonban az író az alaposságra és pontosságra való törekvés megbonyolítja az értelmezhetőséget. Az első világháború beemelésével pedig Crowleynak feltehetően az lehetett a célja, hogy árnyalja és gazdagítsa a történetet.
Koncentráció nemcsak a fenti miatt szükséges: az író teletűzdeli művét erkölcsi és filozófiai kérdésekkel, amelyeket monológokon keresztül közvetít, a rá jellemző szofisztikált stílusban és koncepciózus gondolkodásban. Érvelései és logikai levezetései, illetve következtetései, érvelési meglepően jók; igazán gondolatébresztők. A sorok közé sajátos humorát is belecsempészte.
A Holdgyermek magával ragadó, amely egy találékonyan ötvözi a fikciót a Crowleyra jellemző elvont gondolatiságot, így nem egy tartalmatlan, üres regényt kapunk. Összességében egy nagyon egyedi olvasnivalóval állunk szemben, hiszen egy nem konvencionális szemüvegen keresztül nézhetünk bele az író által álmodott világba. Ennek fényében nyugodt szívvel ajánlható a műfaj kedvelőinek, valamint a nem napjainkban íródott és elmélyülést igénylő regényektől nem idegenkedőknek. Egy biztos: a maitól eltérő és egyedi élményben lesz részük a vállalkozó szelleműeknek.