2024. 12. 27. péntek

János
1 EUR 412 HUF
1 GBP 497 HUF
Kezdőlap » Gazdaság » Gazdaság » A pénzügyi mutatók lehetséges csoportosítása

A pénzügyi mutatók lehetséges csoportosítása

A pénzügyi mutatók csoportosítása kiemelt jelentőségű lehet a céges döntéshozatal folyamán. Elvégre számos olyan eset adódhat, amikor vagy a saját vállalkozásunk financiális helyzetét kell feltérképezni, vagy pedig éppenséggel szerződéskötés előtt kívánunk megbizonyosodni a potenciális partner pénzügyi stabilitásáról.

Fontos tehát tisztában lenni a számunkra leginkább fontos mutatók lényegével, illetve azt sem árt tudni, hogy mikor melyiket érdemes figyelembe venni. Rövid bejegyzésünkben tehát a különféle pénzügyi indexszámok csoportosítását részletezzük.

Jövedelmezőségi, valamint megtérülési mutatók

Egy vállalkozás jövedelmezőségének vizsgálata során érdemes több indexszámot is megvizsgálni annak érdekében, hogy tisztábban átlássuk az eredményeit.

Elsőként az eszközmegtérülés, más néven ROA lehet hasznos. A vállalkozás működésének pénzügyi hatékonyságát mutatja meg az eszközeire vetítve. Egyben lehetővé teszi az iparági átlaggal való összehasonlítást, miközben a céggel való üzletkötés kockázati szintjéről is valós adatunk lesz.

Az úgynevezett EBTDA rátával a vállalat eredményességét lehet megmérni. Ugyanezt a célt szolgálja az árbevétel arányos eredmény is, amely kiegészítésként az eszközigényességet, valamint a finanszírozás hatását is figyelembe veszi.

Ki lehet még emelni a tőkemegtérülési mutatót is. Egész pontosan a befektetéssel elért eredményeket mutatja be egy behatárolt időszak tekintetében.

Pénzügyi mutatók a likviditás vizsgálatához

A jelentőségüket talán mondanunk sem kell, hiszen a likviditás fontosságával lépten nyomon lehet találkozni vállalati környezetben. Ezzel kapcsolatban az egyik indexszám a működő tőke.

Azt mutatja meg, hogy a forgóeszközök milyen mértékben képesek fedezetet nyújtani a rövid lejáratú kötelezettségekre. Továbbá azt is láthatóvá teszi, hogy a forgóeszközök mekkora része nem finanszírozható rövid lejáratú források segítségével.

Újabb mutatóként a rövid lejáratú kötelezettségek forgóeszközök fedezésére való képességének mértékét mutatja meg a likviditási mutató. Ha pedig a likviditási gyorsrátára vagyunk kíváncsiak, akkor a forgóeszközök összegéből kell kivonnunk a készleteket, majd a kapott számot el kell osztanunk a rövid lejáratú kötelezettségek összegével.

Mutatók a tőkeszerkezet, illetve az eladósodottság kapcsán

Az egyik fontos jelzőszám az eladósodottsági indexszám. Megmutatja, hogy a vállalkozást hosszú távon mekkora arányban finanszírozzák a tulajdonosok és mekkora hányadban a pénzügyi hitelezők.

A stabilitási mutató lehet a segítségünkre akkor, ha azt kell megtudnunk, hogy a cég milyen mértékben fedezi a hosszú lejáratú eszközeit hosszú lejáratú forrásokkal.

Amennyiben cége anyagi helyzetén javítani szeretne, érdemes megismerkednie a BÁV Faktorral és szolgáltatásaival, számos vállalkozásnak nyújtottak már segítséget./X/

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

További cikkek

Designjurta a Cserhát szívében
Magyarország rejtett kincse, Farkaskútvölgy egy újabb attrakcióval gazdagodott. Csíkszentmihályi Benjámin építész legújabb munkája egy hazánkban egyed…

Facebook

Időjárás

Hirdetés

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp

Hirdetés
Hirdetés