2024. 11. 24. vasárnap

Emma
1 EUR 411 HUF
1 GBP 494 HUF
Kezdőlap » Technika » Aszteroida Nap, 2019: globális közvetítés SES műholdakkal

Aszteroida Nap, 2019: globális közvetítés SES műholdakkal

Mi a közös Deák Ferencben, Wesselényi Miklósban és Tihany városában?

Annak ellenére, hogy több millió aszteroida található a naprendszerünkben, csak kevesen tudják, hogy több tucat űrben keringő kisbolygó magyar nevet kapott. Az MTA sikeres kutatói és kutatópartnerei már 66 kisbolygót jegyeztek be, amelyeket híres magyar helységekről és személyekről neveztek el. Azt talán már többen tudják, hogy Dr. Brian May nem csak a Queen együttes világhírű gitárosa, hanem asztrofizikus is, és a június 30-án ünnepelt Aszteroida Nap egyik alapítója. Az idei esemény alkalmából a SES műhold-üzemeltető vállalat pár izgalmas globális és helyi érdekességet oszt meg a közönséggel az aszteroidákkal kapcsolatban, továbbá más közreműködőkkel együtt egy 24 órás Asteroid Day LIVE közvetítést sugároz az űrről és az aszteroidák naprendszerünkben betöltött szerepéről.
Tudta, hogy a naprendszerünkben 66 olyan kisbolygó kering, amelyeket híres magyar helységekről vagy személyekről neveztek el? Az MTA Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpontjában dolgozó kutatócsoportok 1997 óta Magyarországon összesen 2 000 aszteroidát fedeztek fel. Egy újonnan felfedezett szilárd égitest névadása igen hosszú folyamat, akár évtizedekig is eltarthat. Jelenleg 66 magyar vonatkozású regisztrált kisbolygó kering az űrben. Mindig a felfedező előjoga javaslatot tenni a névre, amit aztán a Kisbolygó Központ bírál el. Így történt, hogy jelenleg Deák Ferenc, a haza bölcse, Wesselényi Miklós és Tihany is a naprendszerünkben kering.

A modern technológiai fejlesztéseknek köszönhetően az űrprogramok szívesen kutatják az aszteroidákat, ennek ellenére még mindig több millió darab vár azonosításra. Dr. Brian May, a Queen együttes világhírű gitárosa asztrofizikából doktorált. A tudományos munkáját ugyan felfüggesztette, amikor a Queen robbanásszerű népszerűséget ért el, de a csillagászat iránti szenvedélye miatt újra foglalkozni kezdett az asztrofizikával és doktori dolgozatával. 2014-ben Dr. Brian May volt az egyik alapítója az Aszteroida Napnak, amelyet minden évben június 30-án ünnepelnek, a Föld történetének legnagyobb feljegyzett aszteroidabecsapódásának napján, ami 1908-ban következett be Szibériában. A Tunguszkai esemény 2000 négyzetkilométernyi erdőt tarolt le.

Az Aszteroida Napot az aszteroidákról szóló ismeretterjesztés világnapjává nevezték ki. Az Aszteroida Alapítvány a SES és Stephen Hawking együttműködésével 2017-ben tartott először 24 órás, élő közvetítést az űrből. Az eseményt idén is megtartják: a nézők egy egész hónapnyi műsort láthatnak az Aszteroida Nap alkalmából. A SES és a BCE (Broadcasting Center Europe) közötti partnerségnek köszönhetően 2019 júniusában élő és rögzített, nagy felbontású (HD) tartalmakkal lehet követni az Aszteroida Nap globális programjait és eseményeit.

A program csúcspontja a június 28-i 24 órás, élő Asteroid Day LIVE közvetítés.  A maratoni műsorfolyamot a CNN és a BBC közismert riporterei vezetik, akik híres csillagászokat, tudósokat, technológiai szakértőket és a bolygótudományok kutatóit látják vendégül.

Csatlakozzon be ön is a beszélgetésekbe, és tudjon meg többet az űrről és a naprendszerünkben keringő aszteroidák szerepéről.

A 2019-es Aszteroida Nap teljes programját megtalálhatja itt: https://asteroidday.org/asteroid-day-live-from-luxembourg/

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

További cikkek

Üdv a pénzügy világában!
Az iskolás évek alatt sokan abszolút távol érezzük magunktól a matematikával összefüggő tantárgyakat, aztán a felnőtt életünkben mégis pénzügyekkel, s…

Facebook

Időjárás

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp