Hejőszalontán fél évszázad után nyílt újra könyvtár – vagy, ahogy a május 16-ai, csütörtöki átadón elhangzott: tudásközpont. A település vezetésének, karöltve a megyei hatókörű II. Rákóczi Ferenc Könyvtárral, máris vannak további tervei, az óvodások lelkesedése pedig mindenkit meggyőzhetett: van kiért és miért fejleszteni.
Kölcsönözni természetesen tudtak a helyiek, könyvtárbusz járt Hejőszalontán, azonban egészen más egy olyan helyiség, ahol le lehet ülni olvasgatni, társasjátékozni, beszélgetni.
– Kijelenthetjük, hogy tudásközponttal gazdagodott a település – mondta avatóbeszédében Tállai András államtitkár, a térség országgyűlési képviselője. – A könyv ugyanis a tudás alapja, és nemcsak tényeket, információkat, hanem a mások által átélt élményeket is megismerhetjük általuk. A könyvtár lehetőséget biztosít arra is, hogy a saját élményeinket megosszuk másokkal, az internet segítségével pedig az egész világot kinyitja a látogatók előtt – hangsúlyozta Tállai András.
Hejőszalontán az elmúlt években sorra megújultak a középületek, az a Művelődési Ház is, aminek egyik termébe most beköltözhetett a könyvtár. A szobányi tér megújítását az önkormányzat végezte el a közmunkaprogram keretében, a bútorzatot, a könyveket, a szükséges eszközöket pedig a II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtár biztosította a Könyvtárellátási Szolgáltató Rendszer (KSZR) segítségével.
– A KSZR kormányzati támogatásból tudja finanszírozni az ilyen beruházásokat, de ugyanilyen fontos, hogy helyben meglegyen az akarat a könyvtár működtetésére, fejlesztésére – emelte ki dr. Prokai Margit, a II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtár igazgatója köszöntőjében. – A Magyar Falu Program keretében újabb lehetőségek nyílnak meg a kulturális fejlesztések előtt is. Minden ilyen sokszorosan megtérülő befektetés, hiszen így teremthető egyenlő esély a gyerekek indulásához, és lehetőség arra, hogy felnőve érdemes legyen hazatérniük, otthon maradniuk – tette hozzá az igazgató.
Anderkó József polgármester már most tudja: a jelenlegi, mintegy 20 négyzetméteres könyvtárat szeretnék tovább bővíteni, és addig is élni minden lehetőséggel, amit a KSZR biztosít – szeretnének minél több gyermekfoglalkozást, programot, író-olvasó találkozót… Fontos számukra, hogy a könyvtár igazi közösségi térré váljon, mert ezáltal az egész település közössége erősödik.