Kinek és miért van útban a 23 éve működő középiskola a Zánkai tábor területén? – ennek járt utána Szél Bernadett független országgyűlési képviselő.
Szél Bernadett független országgyűlési képviselő a helyszínen próbált tájékozódni arról, hogy miért zárják be az egyébként jól működő Egry József Szakgimnáziumot, amely a zánkai Erzsébet tábor területén működik (még).
A képviselőnő már csak azért is furcsállja a kialakult helyzetet, mert a június 30-ával azzal az indokkal kívánják bezárni az intézményt, hogy a tábor területén felújítási munkálatokat végeznek. Azonban az iskola ittléte ezt semmiben sem akadályozná.
Szél Bernadett beszámolója szerint az Egry József Szakgimnázium, Szakközépiskola és Kollégium 1996 óta működik, 2015-ig magániskolaként. Először a Zánkai Gyermek és Ifjúsági Centrum Nonprofit Közhasznú Kft., majd az Új Nemzedék Központ fenntartásában, 2015-től pedig a Pápai Szakképzési Centrum tagintézményeként. Időközben nemcsak a fenntartó változott, de a terület tulajdonosa is. A kormány 2016-ban a komplett tábort odaajándékozta az Erzsébet a Kárpát-medencei Gyermekekért Alapítványnak.
A 2011-ben pályázati pénzekből felújított nívódíjas épületbe 130 diák jár, akik turisztikai és vendéglátóipari szakképzésben vesznek részt. 80 százalékuk a helyben lévő kollégiumban lakik. Az oktatás magas színvonalú, magániskolaként többször is a legsikeresebb alapítványi és magán középiskolák közé választották.
Szél Bernadett a továbbiakban azt feszegeti, hogyha a köznevelési törvényben kötelező jelleggel előírják, hogy a fenntartónak minden, az intézmények átszervezésével kapcsolatos döntés előtt ki kell kérnie az alkalmazottak, a szülők, a diákönkormányzat, de még a megyei gazdasági kamara véleményét is, amire 15 napot kell adnia miért nem érdekelte ez a fenntartót?
„Ez olyan mint egy statáriális eljárás. Továbbá az a nagy sietség is igen gyanús, hogy a jó nevű iskolát kiebrudalják a területről táborfelújításra hivatkozva, holott a táboroztatásnak meg nem lesz akadálya. Miért is van szükség egy nagy múltú intézmény itteni működésének ellehetetlenítésére, ha a tábor felújítását, jó eséllyel, az iskola működésének fenntartása mellett is meg lehetne oldani. Még egyszer felteszem a kérdést: ha táborozni lehet felújítás alatt, tanulni miért nem? Hiszen azt írják, a táboroztatást nem fogja befolyásolni az átépítés. Akkor miért kell kiköltözni az iskolának?
Az érintetteket nem nyugtatja meg, hogy most azt állítják, csak átmeneti, ideiglenes a költözés. Egy képviselői kérdésre adott válaszában azt írta Cseresnyés Péter államtitkár, hogy „Az oktatás továbbra is folytatódik, annak helyszíne ideiglenesen módosul, az átalakítás idejére is gondoskodunk a tanulók megfelelő elhelyezéséről.” Egyrészt ha tényleg az iskola megőrzése lenne a cél, nem így, nem ilyen előkészítetlenül és mindenféle konzultáció nélkül intézték volna az egészet, semmibe véve például azokat a diákokat, akik most jelentkeztek az intézménybe, és kizárólag ebbe az intézménybe adták be a felvételi kérelmüket. Másrészt, ha tényleg fontos lett volna nekik az iskola, kizárt, hogy ne találtak volna olyan megoldást, ami mind az átépítést, mind az iskola működését lehetővé tette volna. Múlt héten egy szűkszavú közleményt adott ki a Pápai Szakképzési Centrum, amely szerint a zánkai Egry József Szakgimnázium működése a jelenlegi helyén, a területén folyó beruházás előrehaladása miatt 2019 nyarától nem biztosítható. A fenntartó arról nyilatkozik, hogy minden lehetőséget mérlegelt és annak érdekében, hogy az iskola tanulói és dolgozói együtt maradhassanak, a zirci tagintézményük épületébe való átköltöztetés mellett döntött. A következő tanévtől, aki vállalja már ott tanulhat, illetve dolgozhat, aki nem, annak segítenek más helyet keresni.
Egy ilyen, mindenféle előzetes egyeztetést mellőző rendelkezéssel, aligha lehet egyben tartani a tanintézményt. Talán a Veszprémben vagy a közelében lakó tanárok, dolgozók vállalják az áthelyezést, azonban valószínűleg nem mindenki. Az is kiemelendő, hogy ebben a közleményben már szó sincs ideiglenességről.” olvasható a képviselőnő beszámolójában.
Kertész Z István/kép: az iskola honlapja