Sokan várták a hivatásos tűzoltók, a rendőrök és a többi rendvédelmi szerv részéről a kormány által beígért, három pilléren nyugvó életpályamodellt. A korábbi ígéretek szerint illetményemelést, lakhatási támogatást és biztosítást tartalmazott volna az ágazati segítségnyújtás, aminek 2019. januárig kellett volna megvalósulnia. Az érintett munkavállalók azonban csalódottan tapasztalták, hogy az ígéretek ellenére az életpályamodell három pilléréből kettő egyáltalán nem valósult meg, az illetményemelés pedig csak részben.
A várt differenciált béremelés helyett egységes béremelésre került sor, ami azt jelenti, hogy a kevés szolgálati idővel rendelkezőknél nem valósult meg minden esetben az 50%-os bérfejlesztés sem. Komoly dilemmát okoz az is, hogy a mai napig nincs törvényileg rendezve a korkedvezményes szolgálati nyugdíjba vonulás sem.
A világhálón ezidáig több mint 23 ezren reagáltak a szakszervezet által megfogalmazott kérdésekre. A válaszadók egyetértenek a radikális béremelés szükségességével, sőt több mint 40%-uk legalább 350 ezer forintos nettófizetést tartana reálisnak és elfogadhatónak a tűzoltók számára annak tükrében, hogy a tűzoltóknak esküjükhöz híven saját életük árán is menteniük kell a polgári lakosságot. A válaszadók szinte egyhangú többsége egyetért azzal is, hogy 50 évesen a 25 év szolgálati időt betöltve nyugdíjba vonulhassanak. Az pedig a kormány számára is intő jel kellene legyen, hogy a véleményt nyilvánítók 93%-a a jelenlegi feltételekkel nem választaná a tűzoltó hivatást.
Ferenczi Gábor,
a Mi Hazánk Mozgalom alelnöke