2024. 11. 24. vasárnap

Emma
1 EUR 411 HUF
1 GBP 494 HUF
Kezdőlap » Kultúra » Kultúra » A társasjátékok változása egy század alatt – avagy mivel játszottak nagyszüleink?

A társasjátékok változása egy század alatt – avagy mivel játszottak nagyszüleink?

Társasjátékok már régóta léteznek. A legismertebb ősi játék, a Senet már kr. e. 3500 körül magával ragadta az ókori embereket. Napjainkban régi és új társasjátékok széles választéka vár a boltok polcain, mely mind nagyszerű szórakozást biztosít a játékosok számára.

Az alábbi felsorolásban az elmúlt évtizedek legérdekesebb társasjátékait és háttértörténeteit gyűjtöttük össze, ami sok esetben sokkal érdekesebb, mint gondolnád!

1900-as évek – Monopoly, a modern asztali játékok kezdete

A Monopoly nem egy szórakoztató családi játék volt, hanem a kapitalizmus és a monopóliumok elleni felhívást jelképezte. Elizabeth Magie, a feltaláló remélte, hogy a Landlord’s Game játék ráébreszti az embereket a korszak buktatóira. Ehelyett az egyik leghíresebb játék lett. A Parker Brothers megvásárolta és átnevezte Monopolynak.

1930-as évek – Battleships, a háborús játékok  
 
A Battleships, mint játék a 60-as években jelent meg, de ennél sokkal régebbi a története. A játék eredetileg a franciákhoz vezethető vissza, az első világháború idejére. Az akkori L’Attaque játékkal még az orosz katonák is játszottak.

1940-es évek – Cluedo, a játék, mely több néven is ismert
Ezt a híres nyomozós játékot a második világháború idején egy angol pár alkotta. Anthony Pratt a koncepcióért, Elva pedig a designért volt felelős. Eredetileg ’gyilkosság’ játéknak akarták nevezni, de miután a Waddington cég kiadta a játékot, Cluedo-nak nevezték el, ami a latin ’nyom’ és ’játszom’ szavakból tevődik össze. Az USA-ban egy időben Clue néven árusították.

1950-es évek – Risk, az asztali játékok piacának meghódítása

A francia filmrendező Albert Lamorisse alkotta meg a Risk-et. Eredetileg ’A világ meghódítása’ címet kapta, de a Parker Brothers megvásárolta ennek a játéknak is a jogait, és 1959-ben Risk: A kontinentális játék néven kezdték el árusítani. A játék az egyik legelterjedtebb társasjáték a történelemben, és rengeteg kiadása létezik. Jelenleg több mint 25 engedéllyel rendelkező verzió elérhető, melyek nem tartalmazzák az évfordulós kiadásokat.

1960-as évek – Operáció, a tanulás gyerekjáték

John Spinello az Illinois-i Egyetem ipari formatervezés szakának a diákja volt, amikor megalkotta az Operáció mintapéldányát. A játék a régifajta villanyozott hurok játékon alapszik, annyi különbséggel, hogy ez az operációs asztalnál történik. A játék célja a gyermeket fizikai képességeinek fejlesztése volt.

1970-es évek – Trivial Pursuit, játék a világ minden táján

Ki az, aki soha nem játszott Trivial Pursuit-ot? Két kanadai barát alkotta meg szókirakózás közben. A játék több mint 100 millió példányát 26 országban adták el, 17 különböző nyelven. A Trivial Pursuit-nak kb. 50 különkiadását tartjuk számon. Ki gondolta volna, hogy ilyen hatalmas sikert arat? Különösen, hiszen a kezdetekben a játék elkészítése 17 ezer Ft-ba került, míg az eladási ára csak 3500 Ft volt.

1980-as évek – Éhes vízilovak

Ez a játék több nemzedéket is megérintett, nem csoda, hogy a Toy Story 3, Én kicsi pónim és a Donnie Darko filmek is megemlítették. Ne felejtsük el a rendszeresen a popkultúrára hivatkozó Simpson családot sem, akik a 12. évad részeibe fűzték bele az Éhes vízilovak társasjátékot.

1990-es évek – Catan telepesei, egy új óriás felemelkedése

A játék egy hobbiként indult, amely aztán nagy jövőre tett szert. Klaus Teuber egy fogtechnikus volt, aki fárasztónak és kimerítőnek találta a munkáját. Saját maga és családja szórakoztatására készítette el a játékot az alagsorában. A Catan telepesei azonnali sikert aratott és korunk egyik legnépszerűbb játékává vált. A társasjáték már több mint 30 nyelven elérhető világszerte.

2000-es évek – Ticket to Ride, a sikerhez vezető út

Ez a társas az évtized egyik legnépszerűbb játéka, több mint 3 millió példányban értékesítették, és 2014-től a világ legismertebb játékává vált. Egy már sikeres társasjáték-feltaláló alkotta meg a Ticket to Ride-ot. Alan Moon az Atlanti-óceán partján sétált Beverlyben, amikor az ötlet kipattant a fejéből. Rögtön elkezdett dolgozni, térképeket rajzolt és megalkotta a szabályzat vázlatát. A társasjáték azonnali sikert aratott, több mint egy tucat verziója van, és 19 nyelven elérhető.

2010-es évek – Cards against humanity – elsöprő siker

Napjainkban ez a játék az egyik legdivatosabb, és kulcsfontosságú eleme a baráti összejöveteleknek. A játékot 8 középiskolai barát alkotta meg Illinoisban. A játék diadala meglehetősen lenyűgöző és gyors, és a közösségi pénzgyűjtő akció során több mint 15.000 dollárt szedtek össze, mely lehetővé tette a játék sokszorosítását. Az Amazonon a játék egy hónap után a legnépszerűbbé vált. Vajon mi a kulcsa a játék sikerének? Talán az a tény, hogy nincs győztes, és az egyetlen cél az, hogy szórakozzunk!

A társasozás az egyik legjobb időtöltés, főleg a hideg, esős idő alatt. A modern számítógépes és videó játékok mellet, jó néha együtt nevetgélni, szeretteink arcára mosolyt csalni egy játékkal. A társasjáték az egyik legjobb eszköze a családi kikapcsolódásnak. Ki ne mondana igent, egy retro Activity, Egérfogó, Gazdálkodj okosan, vagy Ki nevet a végén? játszmára?

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

Mindenhol szükség van tanárokra!
Kétség nem fér ahhoz, hogy az oktatás és vele együtt a tanárok helyzete és megítélése volt már jobb is az elmúlt évtizedekben, viszont ez nem jelenti …

További cikkek

Üdv a pénzügy világában!
Az iskolás évek alatt sokan abszolút távol érezzük magunktól a matematikával összefüggő tantárgyakat, aztán a felnőtt életünkben mégis pénzügyekkel, s…

Facebook

Időjárás

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp