Kaffka Margit, Ady szavait idézve, „a nagyon-nagy asszonyíró” éveket töltött Miskolcon. Meghatározó éveket, hiszen itt lett igazán tanító és író, feleség és anya. Rövid, mindössze 38 évre szabott élete száz évvel ezelőtt, 1918. december 1-jén ért véget, fiával együtt a spanyolnáthajárvány áldozata lett.
Miskolchoz nemcsak az itt töltött idő köti: műveiben megjelennek kortársai. Oldalági leszármazottak pedig ma is élnek a városban, és őrzik az emlékét történetekben, tárgyakban, könyvekben, fotókban. Mindezt meg is osztják a közönséggel a II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtár által szervezett emléknapon, 2018. november 29-én, csütörtökön.
Az egykori lakóház falán elhelyezett emléktábla megkoszorúzásával kezdődik a program, majd először diákok, délután pedig a felnőtt közönség előtt tartanak beszélgetést a Kaffka Margit Könyvtárban az írónő életéről, koráról, arról, hogy milyen volt akkor és milyen ma a vidéki alkotói lét, miért (voltak) fontosak az irodalmi szalonok, milyen volt a 20. század eleji Miskolc, hogyan viszonyult a család a lázadónak számító íróhoz – és még sok minden más érdekességről.
Két héten át különleges dokumentumokat bemutató kiállítás is várja az érdeklődőket a Kaffka Margit Könyvtárban.
Részletes program:
Kaffka Margit halálának 100. évfordulója tiszteletére
emléknapot rendez 2018. 11. 29-én, csütörtökön
a II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtár
10.30 Koszorúzás és megemlékezés az írónő egykori lakóházán (Csabai kapu 25.) elhelyezett emléktáblánál
Megemlékeznek Miskolc Megyei Jogú Város és az írónő nevét viselő intézmények képviselői, valamint az emlékét őrző leszármazottak.
14.00 Rendhagyó óra általános iskolásoknak a Kaffka Margit Könyvtárban (Park u. 8.)
Vendégek: Kühne Katalin, Kaffka Margit oldalági leszármazottja, Somorjai Lehel történész és Hangácsi Zsuzsanna könyvtáros
16.30 Miskolci színek és évek – beszélgetés Kaffka Margitról, az írónő korának Miskolcáról, irodalmi életéről, az irodalmi szalonokról, a spanyolnátháról…
Vendégeink:
Kühne Katalin, Kaffka Margit oldalági leszármazottja
Máger Ágnes festőművész
Üveges Tamás költő, tanár
Közreműködik: Kardos Katalin előadóművész
Az emléknapon kiállítás nyílik a Kaffka Margit Könyvtárban a családban megőrzött személyes iratokból, különleges kiadásokból, fotókból. A tárlat megtekinthető: december 14-éig.