2024. 12. 25. szerda

Eugénia
1 EUR 412 HUF
1 GBP 497 HUF
Kezdőlap » Közélet » Köztünk szólva » Az EU Menekültügyi Ügynökségét minél hamarabb létre kell hozni

Az EU Menekültügyi Ügynökségét minél hamarabb létre kell hozni

„Az Európai Parlament LIBE szakbizottságában ma ismét az Európai Unió Menekültügyi Ügynökségéről tárgyaltunk. Az ügynökség tervéről 2017-ben már elkészítettem egy jelentést, amelyről politikai megállapodás született az Európai Unió Tanácsával. Az Európai Bizottság azonban nemrég módosította a korábbi álláspontját, így a Menekültügyi Ügynökség tervezetéről új jelentést kell az Európai Parlamentnek elfogadnia. Ennek a dokumentumnak is én vagyok a jelentéstevője.
A közös európai menekültügyi rendszer majdnem harminc éve működik. A 2015-ös válság világosan rámutatott a rendszer hibáira, ezért meg kell reformálni. A jelenleg is létező Európai Menekültügyi és Támogatási Hivatalból (EASO) jönne létre az Európai Unió Menekültügyi Ügynöksége. Az intézmény célja, hogy támogassa és megkönnyítse a tagállamok munkáját. Az ügynökség segítségével a tagállamok egységesen tudnák alkalmazni az uniós menekültügyi jogszabályokat, azonos eljárás és szempontok szerint bírálhatnák el a menedékjogi kérelmeket, és hatékonyabban működnének együtt és cserélnének információt egymással.

A tervek szerint a Menekültügyi Ügynökség monitorozná a tagállamok menekültügyi és befogadási rendszereit azért, hogy megelőzze a 2015-öshöz hasonló helyzeteket. Az ügynökség azért vizsgálná a tagállamok kapacitásait és felkészültéségét, hogy megállapítsa, képesek-e kezelni azt a helyzetet is, ha aránytalan terhelésnek vannak kitéve.

Annak érdekében, hogy a tagállamok még hatékonyabban dolgozhassanak, a Menekültügyi Ügynökség műveleti és technikai segítséget is nyújtana – de csak és kizárólag abban az esetben, ha erre a tagállam felkéri az intézményt. Az ügynökség létszáma 500 főre nőre, és a tervezet értelmében létrehoznának egy másik 500 fős, tagállami szakértőkből álló menekültügyi intervenciós állományt.

A Menekültügyi Ügynökség létrehozása után is a tagállamok döntése maradna, hogy kinek adnak menedékjogot. Ugyanakkor nagyobb eséllyel lehetne elkerülni, hogy egy tagállam olyan sajátságosan kezelje a nemzetközi védelem fogalmát, mint a magyar kormány tette a Gruevszki-ügyben, illetve enyhülhetne a görög és olasz hatóságokra nehezedő aránytalanul nagy nyomás. Ezért az Európai Parlament határozott álláspontja az, hogy minél hamarabb létre kell hozni az ügynökséget.”

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

A Rotary Ifjú Zseni idei nyertesei
Augusztusban fölszállt a fehér füst…, a sok-sok pályázó közül megtaláltuk azt a három tehetséges fiatalt, akik ebben az évben megnyerték pályázatunkat…

További cikkek

Facebook

Időjárás

Hirdetés

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp

Hirdetés
Hirdetés