A Gruevszki-ügy és a jogállamiság összefüggéseiről kérdeztem Manfred Webert – Niedermüller Péter EP-képviselő (DK) nyilatkozata
Levélben fordult Niedermüller Péter EP képviselő Manfred Weberhez, az Európai Néppárt EP-frakciójának vezetőjéhez a Gruevszki-üggyel kapcsolatban. Mivel a konzervatív pártcsalád – beleértve a Fideszt is – két hete sürgősségi határozatban tett hitet a liberális demokrácia és a jogállamiság iránti elkötelezettsége mellett, az alábbi kérdéseket tette fel Webernek, akit az Európai Bizottság elnökének szánnak 2019-ben:
– A jog érvényesülésének szellemében járt-e el a magyar kormány, mikor menekültstátuszt adott a korrupció miatt jogerősen elítélt Gruevszkinek?
– Az európai biztonság érdekében járt-e el a magyar kormány, amikor diplomatautóval és egyszeri belépésre jogosító engedéllyel segítette az érvényes útlevéllel nem rendelkező Gruevszki bejutását az EU területére?
– A jogállamiság védelmében jártak-e el a magyar hatóságok, amikor elfogadták a korrupció miatt jogerős ítéletet politikai üldöztetésként értelmező Gruevszki érvelését, és gyorsított eljárásban menekültstátuszt adtak számára?
– Erősítette-e a magyar kormány a Gruevszki-üggyel a tagállamok közti bizalmat, amely a jogállamiság alapja?
‘Igen beszédes Weber és az európai néppárti képviselők hallgatása az ügyben. Ha a Néppárt a Gruevszki befogadása után is megtartja a Fideszt a tagjai között azért, hogy a 2019. májusi EP- választásokon többséget szerezzenek, akkor az üzenet teljesen világossá válik: a Néppártnak politikai erkölcse nincs, csak látszatelvei vannak.’