2024. 11. 24. vasárnap

Emma
1 EUR 411 HUF
1 GBP 494 HUF
Kezdőlap » Hírek » Kék-Hírek » A bántalmazó nevelés szexuális kizsákmányoláshoz vezethet

A bántalmazó nevelés szexuális kizsákmányoláshoz vezethet

Hogyan védhetik meg magukat az áldozatok?
A szexuális kizsákmányolás áldozataira leggyakrabban a személyes kapcsolatokat kihasználva csapnak le az emberkereskedők. Akár olyan hétköznapi helyeken is találkozhatunk velük, mint a piac, kórház vagy különböző szórakozóhelyek. Az áldozattá válás pszichológiai okai azonban már gyermekkorban megjelenhetnek, bántalmazó vagy elhanyagoló nevelés miatt. A Nemzetközi Migrációs Szervezet és az ORFK Ne hagyd! címmel kampányt indított, hogy segítsenek időben felismerni a veszélyeket.

A szexuális kizsákmányolást elszenvedők gyakran gyermekkori bántalmazás és sérült családi kötődések áldozatai. Az ilyen pszichológiai sérülések könnyen az embercsempészek karjaiba üldözhetik a szeretetre éhes, kötődésre vágyó nőket és férfiakat.

„Mindenki, aki olyan családból érkezik, ahol gyermekkorban elszenvedett bántalmazást vagy nem valósult meg az anyai kötődés, potenciális áldozattá válik. Az anyával való kapcsolat kiemelten fontos, ha valakit nem szeretnek, gondoznak, ápolnak megfelelően, illetve ha ráhagyó nevelés áldozata, sokkal nagyobb eséllyel kerül az emberkereskedők markába” – kezdte Terhes Nóra pszichológus. „Sok esetben a gyermek nem éli meg az áldozatiságát, azt azonban igen, hogy őt úgy szeretik, hogy közben bántják. Ez a jelenség a későbbi kapcsolatokra is hatással lesz, hiszen a gyermekkori kötődések ismétlődnek felnőttkorban” – mondta el Terhes Nóra.

Menekülve a bántalmazó családokból, a szexuális célú kizsákmányolás áldozatai gyakran személyes kapcsolatok, ismertségek által kerülnek kiszolgáltatott helyzetbe. Sok esetben kerítők, közvetítők, „loverboy-ok” veszik fel a kapcsolatot a kiszemelt áldozattal, hogy csábítással és hamis ígértetekkel csalják csapdába.  A Nemzetközi Migrációs Szervezet megbízásából készült kutatás alapján, a megkérdezettek 80%-a úgy gondolja, hogy a kizsákmányolás elrablással kezdődik. A statisztikák szerint azonban ez koránt sincs így, a tragikus történet sokszor egy italmeghívással vagy randevúval indul.

„Az általános tévhitekkel ellentétben az esetek többségében a kizsákmányolás nem elrablással, hanem önkéntes beleegyezéssel történik” – mondta el Lehel Balázs, a Nemzetközi Migrációs Szervezet budapesti irodavezetője. „Tapasztalataink szerint a prostitúció áldozatainak többsége egy kecsegtető ajánlat – például egy irreálisan tökéletes párkapcsolat – reményében bízza magát és teljes vagyonát, iratait a látszólag segítséget nyújtó emberkereskedőre.”

Az áldozatok gyakran nem ismerik fel azt a pontot, amikor segítséget kell kérni, így a szemtanúk beavatkozása és segítsége kiemelten fontos. De mire figyeljenek azok, akik gyanús jeleket tapasztalnak vagy veszélyben érzik magukat? Az ORFK és a Nemzetközi Migrációs Szervezet a következő fontos lépéseket tanácsolja:

Semmiképpen ne adják ki irataikat másnak.
Utazás előtt érdemes másolatot készíteni a fontosabb papírokról és egy barátnál vagy családtagnál hagyni egy példányt. A másolatok a beazonosítást is segítik baj esetén, valamint az iratok pótlását is meggyorsítják.
Utazás előtt rejtsenek el valamennyi pénzt, hogy a csomagok elkobzása esetén is legyen mihez nyúlni.
Az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat segítséget nyújt a kapcsolati erőszak, a gyermekbántalmazás, a prostitúció- és emberkereskedelem áldozatainak és szükség esetén gondoskodik az elhelyezésükről. A nap 24 órájában hívhatóak, Magyarországról ingyenesen a 06-80-20-55-20-as telefonszámon.

További információ a Ne hagyd! kampányról a http://nehagyd.hu/ oldalon érhető el.

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

NAV: „Örülök, hogy kiderült”
-          mondta az a román sofőr, aki közel 3000 doboz magyar zárjegy nélküli cigarettával akadt fenn a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Bevetési Ig…
NAV: Megcsappant rakomány
Csak a rakomány legális részével távozhatott az a román kamion, amelynek platójáról több mint 5000 darab hamis elektronikai cikk került elő. A Nemzeti…
NAV: „Fekete bolt”
Közel kétszáz kiló fogyasztási dohányt, több mint száz karton cigarettát, hamis ruhákat és mosószert találtak a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Bevet…

További cikkek

Üdv a pénzügy világában!
Az iskolás évek alatt sokan abszolút távol érezzük magunktól a matematikával összefüggő tantárgyakat, aztán a felnőtt életünkben mégis pénzügyekkel, s…

Facebook

Időjárás

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp