Jónak értékelik a gazdasági helyzetet a közép- és kelet-európai országokban tevékenykedő német vállalatok a német kamarai hálózat legfrissebb felmérése szerint.
A felmérést egy nemzetközi konferencia keretében mutatta be a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK), melynek témája a régiós országok és Németország gazdasági együttműködése volt.
A rendezvényen Magyar Levente külügyminiszter-helyettes, Klaus Mangold kelet-európával foglalkozó tanácsadó, valamint számos, a visegrádi országokban működő nemzetközi vállalat vezetője is megvitatta a régió versenyképességét.
Gazdaságilag jól érzik magukat a közép-kelet-európai régióban működő német vállalatok, derül ki abból a felmérésből, amelyet 15 országban végeztek az ott tevékenykedő német külkereskedelmi kamarák. A felmérésre idén összesen 13. alkalommal került sor, összesen 1.698 vezető, főleg német hátterű vállalatoktól, vett részt.
Javult a gazdasági helyzet megítélése
A legtöbb országban tapasztalt erős növekedési környezetnek köszönhetően az előbbi felméréshez képest a nemzetgazdaság, a saját szektor és saját vállalat, valamint a 2018-as kilátások is javultak majdnem minden országban. Régiós szinten a jelenlegi gazdasági helyzet és az idei kilátások a legjobb értékelést kapták a gazdasági válságot megelőző 2007-es év óta.
Ez jól tükrözi a térségbeli országok növekedési rátáit is, amelyek 2017-ben – kevés kivétellel – 3 és 7 százalék közötti értékeket vettek fel, ami jelentősen meghaladja a nyugat-európai rátákat.
A saját vállalat helyzetét és kilátásait is többnyire kedvezőbbnek értékelték, mint a tavalyi felmérésben.
A résztvevők többsége arra számít, hogy 2018-ban fennmarad ez az erős gazdasági növekedés. A magas bel- és külföldi keresletre alapozva, a vállalatok a legtöbb országban több beruházást, valamint több munkatárs felvételét tervezik. Régiós szinten minden második vállalat növekvő beruházási kiadásokra és magasabb létszámra számít.
Elégedettség a gazdasági környezettel
A felmérés részletesen elemzi az üzleti környezet minőségét is. A régió egészét tekintve, csak kisebb változásokat mutatott a helyi gazdasági környezettel való elégedettség, bár több kérdésben viszonylag nagy különbségek tapasztalhatók az egyes országok között.
A munkapiaci adottságok esetén azonban folytatódott az elmúlt pár év kedvezőtlen trendje. Legfőképpen a képzett munkaerő rendelkezésre állása okoz növekvő gondot a cégeknek. Csehországban, Magyarországon, Szlovákiában és Bulgáriában még az átlagosnál is súlyosabbnak érzik a munkaerőhiányt.
A gazdaságpolitikai környezet, pl. az adózás, a jogbiztonság, kiszámíthatóság, korrupció, közbeszerzések átláthatósága és a bürokrácia területén számos vállalat továbbra is elégedetlen, ezen belül a korrupció tekintetében különösen nagy az elégedetlenség több országban is.
Az operatív működési környezetet, pl. a beszállítói hátteret vagy a K+F feltételeket, továbbra is megfelelőnek tartják a cégek.
Az egyes kérdésekben tapasztalt hiányosságok ellenére a cégek döntő többsége továbbra is elkötelezett jelenlegi telephelye iránt: ötből négy befektető helyesnek tartja korábbi telephely- döntését.
A 15 országban leadott összes értékelés alapján 2018-ban ismét Csehországot választották a legvonzóbb befektetési helyszínként, Lengyelország megvédte második helyezését. Szlovákia és Észtország helyet cseréltek a 3. és 4. helyen. Fontos azonban megjegyezni, hogy sok esetben igen csekélyek az egyes országok közötti különbségek, ami arra utal, hogy igen hasonlóak a befektetési feltételek.
A 2018-as közép-kelet-európai Konjunktúrajelentést innen lehet ingyen letölteni: https://www.ahkungarn.hu/hu/kiadvanyok/konjunkturajelentes/
További információ a konferenciáról hamarosan a DUIHK weboldalán található.
A konferencia programját itt találja (angolul):
https://www.ahkungarn.hu/hu/duihk25/konferencia-koezep-kelet-europa-nemetorszag-eros-partnere-2018-majus-29/