Ősz eleje és december 31. között 71-en fagytak meg Magyarországon – tudatta a Magyar Szociális Fórum, értesüléseire hivatkozva.
A fagyhalál áldozatainak száma az enyhébb időjárás miatt valamivel csökkent 2016 azonos időszakához képest (akkor több mint száz volt), de a tömegméretű pusztulás folytatódott – értékelte az MSZF az adatot.
A Szociális Fórum szerint a kormány, ahelyett, hogy a kilakoltatottak fedélhez juttatásával vetne véget az évről-évre ismétlődő tömeges pusztulásnak, a fagyhalálról szóló adatszolgáltatás megnehezítésével igyekszik elkendőzni a szomorú valóságot. A kormány utasítására az Országos Rendőr-főkapitányság Hivatala többé nem adhat információt a rendkívüli kihűléses esetekről, hanem a területi rendőrkapitányságok illetékességébe utalták a fagyhalál esetek közigazgatási eljárás keretében történő megállapítását. Az új szabályozás hátterében az áll, hogy ne lehessen valós időben tájékozódni a történtekről, hanem csak rendkívül időigényes és aprólékos utánajárással lehessen feltérképezni a valós állapotot.
A kormány vélhetően azért nehezítette meg az információhoz jutást, hogy a választás évében szebb színben tüntesse fel magát és a magyar társadalmi valóságot – írta az MSZF.
Az elmúlt években ugyanis rendre szembesülnie kellett a Magyar Szociális Fórum állami forrásból származó adataival, melyek azt bizonyították, hogy nem felel meg a valóságnak a kormány állítása, miszerint Magyarországon legfeljebb egy-két fagyhalál eset fordul elő, s azokért is az áldozatokat terheli a felelősség.
2016-ban államtitkári szinten tagadták, hogy bárki is megfagyott volna, jóllehet akkorra már több mint nyolcvan emberéletet követelt a fagyhalál. A kormány nem létező problémaként kezelte a tömeges életvesztést akkor is, amikor a Központi Statisztikai Hivatal 2016-ban bekövetkezett 238 fagyhalál esetről számolt be.