Az Európai Unió integrált városfejlesztési programjának, az URBACT-nek a szakemberei komoly elismerésben részesítették Kazincbarcikát: 2017-ben a várost is beválasztották az unió azon települései közé, amelyek valamely területen egy már jól bevált megoldással a többi településnek mintául tudnak szolgálni.
A „Jó Gyakorlat Város” elismeréseket az október 3-a és 5-e között zajló URBACT Városfesztivál díjátadóján jelentik majd be Tallinban. Az Európai Tanács észt elnöksége alatt megrendezett fesztiválon több mint 450 önkormányzati és városfejlesztési szakember előtt ismertetik a kiválasztott városok képviselői a náluk jól bevált gyakorlatokat.
Kazincbarcika a „Jó Gyakorlat Város”-ok között
– Nagyon büszkék vagyunk az URBACT „Jó Gyakorlat Város” elismerésre. Óriási dolog, hogy az Európai Unió e díjban részesített bennünket – mondta Szitka Péter kazincbarcikai polgármester azon a sajtónyilvános eseményen, amire augusztus 10-én a Mezey Művész Kávézóban és a Mezey István Művészeti Központban került sor. – Kazincbarcikán hagyományosan erős a civil szektor, közülük az egyik leglelkesebb közösség az Idővár Nyugdíjas Kulturális Klub, akik önként segítik többek között a Kazincbarcikai Szociális Szolgáltató Központot (KSzSzK). Ennek lett az eredménye az URBACT „Jó Gyakorlat Város” elismerés – hangsúlyozta a város első embere.
Generációk közötti együttműködés
Kazincbarcika jó gyakorlata a generációk közötti együttműködésen alapul: az Idővár klub által a város egyik szegregált, herbolyai részén élő, hátrányos helyzetű gyerekeknek szervezett foglalkozásokból bontakozott ki. Az önkéntes alapú foglalkozások annyira sikeresek voltak, hogy azokat heti rendszerességgel folytatták a KSzSzK Család- és Gyermekjóléti Szolgálatának szervezésében. A már több éve zajló programban évente átlagosan 25-30 fiatal vesz részt, amelynek jóvoltából fejlődött a gyermekek kommunikációs készsége, erősödött az önbizalmuk és a tanulmányi eredményeikben is javulás figyelhető meg. Az Idővár klub emellett fogyatékosoknak is szervez programokat, helytörténeti ismeretterjesztő munkát folytat, történelmi versenyeket rendez diákoknak. Három évvel ezelőtt úgynevezett érték-transzfer programot indítottak a fiatalokat érdeklő témakörökben (például partnerválasztás, ünnepek, önkéntesség) a Szikra Alapítvánnyal együttműködve.
Valós társadalmi problémák kezelése
A sajtónyilvános eseményen Magócs Krisztina, az URBACT program magyarországi gondozását végző Lechner Tudásközpont munkatársa kiemelte: az idei 270 pályázó közül európai szinten összesen 97 város kapta meg a „Jó Gyakorlat Város” elismerést. Az odaítélésnél fontos szempont volt, hogy valós társadalmi problémák kezelésére alkalmas legyen a projekt.
– A Család- és Gyermekjóléti Szolgálatnál szívből és szeretetből tesszük, amit teszünk. Az időváras klubtagokban igazi segítő szakemberekre találtunk, akiktől csak tanulni tudunk mi is, hiszen mindannyian tapasztalt nyugdíjas pedagógusok, könyvtárosok, népművelők – méltatta az Idővár klubot Tátrai Ildikó, a szolgálat intézményi egységvezetője.
Az Idővár klub sokrétű tevékenységéről Pelle Anna klubvezető beszélt a sajtótájékoztatón, amit egy általuk vezetetett gyermekfoglalkozás zárt le. A klubtagok az V. Kolorfesztivál egyik gyermekeknek szóló programjaként mesemondó délutánt tartottak.