Az idei szürkemarha 570 kilót nyomott mielőtt nyársra húzták, egy hétig csodálatos, illatos fűszerekben pácolódott, majd tegnap megsüttetett az V. Szürkemarha Fesztiválon Harsányban, ahol 160 csapat vette át reggel a 3 kiló marhahúst, és 94 csapat mérette meg magát a szigorú zsűri előtt, akik az ország szinte minden szegletéből érkeztek.
Mint minden évben, az idén is arról gondoskodtak a szervezők, hogy az ízek csábítása mellett, a szórakozás, a kultúra, a sport, és a gazdaság is helyet kapjon, így azután egész nap szórakoztatták a legkisebbektől a felnőttekig a nagyérdeműt. Több ezren látogattak el a rendezvényre, s a jó meleg idő – sőt még annál is jobb – sem maradt el.
Benke Laci bácsi volt idén is a zsűri elnöke, s értékelésében a következőkre hívta fel a versenyző csapatok figyelmét: A meleg bizony rányomta a bélyegét a levesekre, de a levesbetétekre is, mert meglehetősen angolosra sikeredtek. Mi magyarok kedveljük a leveseket, de ha már tésztát teszünk bele, akkor az legyen megfőve, a tarhonya pedig előtte megpirítva. No és a pörköltök! Milyen is a jó pörkölt? „Mikszáth Kálmánt idézve, a jó pörkölt színe olyan legyen, mint felbőszült bikának vére. Tűzpiros, tűzforró, enyhén csípős, sűrű szaftú” Ha nem vágjuk egyenletes méretűekre a húsokat, akkor az sohasem lesz egyformán kész, az apraja szétmállik a nagyja kemény marad. Lássuk a fűszerezést! Nem kell fahéj, szegfűszeg, gyömbér, csombor, koszorúnyi babérlevél a pörköltbe, mert ezek idegenek tőle, kell viszont piros paprika, de nem feketére égetve. Legyen sűrű a szaftja, de ne a liszttől. A tálalásnál pedig arra vigyázzunk, hogy sohasem tesszük a köret tetejére a húsokat, s Isten ellen való vétek a kovászos uborkát, vagy ecetes paprikát díszítésnek úgy felhasználni, hogy a lé a köret alá csurogjon.- hangzott az intelem.
Szabó Gergely Harsány polgármestere köszöntötte a résztvevőket, a versenyzőket, megköszönte a csapatok munkáját, majd átadta a szót Tállai András államtitkárnak, a térség országgyűlési képviselőjének, aki a szürkemarha jó tulajdonságait a magyarságéhoz hasonlította: szépség, szilajság őserő jellemzi mindkettőt – mondta, s ezért is van hogy ilyen nagyszerű hagyományteremtő rendezvényekkel tudjuk erősíteni az országot, s a gazdaságot.
Bitay Márton államtitkár pedig, a marhahús fogyasztás népszerűsítéséről is szól megnyitójában, merthogy ebben még mindig az utolsók között kullogunk. Ennek legfőbb okai: hogy nincs brand, nincs jó marketing, és nincsenek vágópontok az országban,- mondta.
Tállai András különdíját a Szájért Egyesület kapta, Bitay Márton pedig a „Második nekifutás” csapatnak adta át különdíját. Gulyás kategóriában az algyői Cubigy Márta lett az első, a „Marhajó” pedig a második, s a Seniorok csapata érdemelte ki a 3. díjat. Sokan kaptak különdíjat is, a teljesség igénye nélkül említsük meg őket is: Gasztrobiker, Hortobágyi csikósok, Szakácstanoncok, Szonda Szabolcs, a Rendészet csapata.
Elmaradhatatlan a fesztiválon a bajusz szépség verseny, amelynek győztese, Bihari Lajos, kisgyőri bajusztulajdonos lett az idén.
Lássuk, ha kedvet kaptunk a szürke marhához, s nem szeretnénk a VI.harsányi Szürkemarha Fesztiválig várni, s ha otthon szeretnénk jó kis sültet készíteni, milyen fűszereket ajánl hozzá a szakember:
Páclé: fölszeletelt vegyes zöldséget, pácfűszer-keveréket, vöröshagymát, fokhagymát és borsot teszünk hozzá, bő vízzel fölöntjük, és 2-3 órán át főzzük. Ezután leszűrjük, s ha kihűlt, mustárral meg olajjal elkeverjük. Ebben a páclében 3-4 napot is állni hagyjuk a húst, s sütéskor már csak sóznunk kell.
OBE
Fotó:OL