Nettó 92 ezer forintos tájékoztató árat tett közzé egy tonna őszi kalászos vetőmagra a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács, amely kissé a tavalyi ár alatt várható. A szervezet szerint elegendő mennyiségű vetőmag áll majd a gazdálkodók rendelkezésére az őszi vetésekhez.
A Vetőmag Szövetség Szervezet és Terméktanács nettó 92 ezer forint tonnánkénti piaci körülmények alapján várt tájékoztató árat tett közzé az őszi kalászosok II. szaporulati fokú vetőmagjaira. Ez az ár nem fix ár és nem kötött, illetve nem ajánlott ár, a konkrét szerződéses árat a felek az adásvétel során maguk határozzák meg. E tájékoztatás nem jelent árrögzítést és elsődleges célja orientáló, a várható piaci árinformáció közreadása.
Az ár a fémzárolt vetőmagra vonatkozik, amely csomagolása (zsák vagy big-bag) hivatalos cimkével ellátott, érvényes vetőmag minősítő bizonyítvánnyal rendelkezik, gombaölő szerrel van csávázva és az eladó telephelyén gépkocsira rakva értendő.
Takács Géza, a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke elmondta: a meghatározó őszi kalászos fajok – őszi búza, őszi árpa, tritikálé – vetőmagjából a várható készletek szakmailag megfelelő, 40 százalék körüli felújítási lehetőségét biztosítanak.
A tagoktól kapott információk alapján az előző évhez képest kis mértékben nőtt az őszi búza ókészlet részaránya, a többi növény esetében nincsenek jelentős raktáron lévő készletek. A várható átlagtermés tekintetében – az árutermő területekhez hasonlóan -, a tavalyi eredményekhez képest csökkenés tapasztalható. A piaci szereplők a kalászos terményárak emelkedésével számolnak, mely élénkítheti a fémzárolt, minősített vetőmag iránti keresletet.
A tényleges értékesítési árak tekintetében a szövetség rendelkezésére a vetési szezon kezdetén állnak majd rendelkezésre adatok. E tekintetben az elmúlt években hullámzott a végfelhasználói átlagár: míg 2009-ben átlagosan 62 ezer, 2012-ben 115 ezer forintot, 2015-ben 91 ezer, 2016-ban 93 ezer forintért kelt egy tonna őszi búza.
A közelgő vetőmag beszerzési szezon előtt a Vetőmag Szövetség ismételten felhívja a gazdálkodók figyelmét, hogy beszerzéseik során ellenőrzött, megbízható forrásokat használjanak. A vetőmagra kössenek adásvételi szerződést, rendelkezzenek a vásárolt vetőmagról fémzárszámot tartalmazó számlával és vetőmag minősítő bizonyítvánnyal.
A hazai gabonatermelésünk egyik legfontosabb célkitűzése a hatékonyság növelése, melyhez sok más egyéb tényezővel egyetemben a fémzárolt vetőmag használata is elengedhetetlen. A fémzárolt vetőmag használata együtt jár a termelési folyamatok általános javításával, fejlesztésével. Segítségével dinamikusabbá válhat a fajtaváltás, és az új fajták piaci bevezetése is. A megtermelt gabona értékesítésének tervezése csak ismert minőségi tulajdonságokat biztosító fajta termesztésével, annak fémzárolt vetőmagjának felhasználásával biztosítható.