Az orosz-amerikai viszonyra egyszerre jellemző a megtorlás és az együttműködés – írta a Magyar Békekör Putyin orosz elnöknek az orosz flotta szentpétervári napja alkalmából vasárnap sugárzott interjúja alapján.
A VGTRK televízióban elhangzott riportban Putyin bejelentette, hogy az Egyesült Államoknak, Oroszországgal szemben folytatott barátságtalan politikája miatt 755 fővel, a jelenlegi állomány kétharmadával kell csökkentenie az Oroszországban dolgozó diplomatáinak és munkatársainak létszámát. – Tudjuk, hogy ez fájni fog, de elkerülhetetlenné vált azok után, hogy az USA újabb, alaptalan szankciókat rendelt el velünk szemben, teljesen törvénytelenül nyomást akar gyakorolni ránk és saját szövetségeseire hozzánk fűződő viszonyuk leépítéséért – mondta. „Úgy gondoltam, kifejezésre kell juttatnunk, hogy semmit sem hagyunk válasz nélkül. Sokáig vártunk, reméltük, hogy pozitív változás fog bekövetkezni viszonyunkban, de úgy látjuk, ha lesz is ilyen változás, nem várható azonnal” – fűzte hozzá.
Putyin további ellenlépések lehetőségéről is említést tett, de azt mondta, hogy nem akarnak ártani velük sem Oroszországnak, sem a nemzetközi kapcsolatok fejlesztésének. Az orosz-amerikai viszonyra nem csak a retorzió jellemző, hanem az együttműködés is – adta értésre. Konkrétan említette a tömegpusztító fegyverek elterjedésének megakadályozására irányuló együttműködést, melyben Amerika és Oroszország első hegedűs szerepet játszik, valamint a terrorizmus elleni harcot, különös tekintettel a szíriai fegyvernyugvási térség kialakítására.
Az együttműködés lehetséges területének nevezte a Vénusz közös kutatását, a kibernetikai biztonság területét, a kiber-bűnözés elleni közös harcot, ahelyett, hogy alaptalanul vádolnák Oroszországot az Egyesült Államok belügyeibe való beavatkozással. Az energia, a repülés és az űrkutatás terén is lehetőség kínálkozik a kooperációra – mondta az orosz elnök, a Magyar Békekör összefoglalója szerint.