A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) tájékoztatja a lakosságot, hogy ezekben a napokban is zajlik a gondozatlan szőlőültetvények felszámolása a Dunántúlon. A hatósági eljárás fő célja, hogy minél több gazda vegye gondozásba újra a birtokában lévő elhanyagolt szőlőültetvényt. Közérdekű védekezésre csak azokon a területeken kerül sor, ahol a művelésre irányuló felszólítás nem hozta meg a várt eredményt. Fontos hangsúlyozni, hogy a hatósági beavatkozás az egészséges termőterületek védelmét szolgálja.
A Dunántúl 7 megyéjében összesen 80 hektár elhanyagolt szőlőterület – döntően zártkertek és kiskertek – gondozására, másodsorban felszámolására szólította fel a hatóság az érintett gazdákat. Az intézkedés célja, hogy elejét vegyék a szőlő aranyszínű sárgaság betegséget okozó Grapevine flavescence dorée FD phytoplasma (a továbbiakban: FD fitoplazma) fertőzés terjedésének. Bár a tulajdonosok többsége eleget tett a rá vonatkozó hatósági előírásoknak, a továbbra is gondozatlanul hagyott 20 hektáron közérdekű védekezés keretében szükséges kiirtani a tőkéket.
A Badacsony-hegyen található 24 elhanyagolt ültetvény összterülete eléri a 6,4 hektárt, melyből 1,2 hektáron már folyik a hatóság által elrendelt közérdekű védekezés.
A szőlő aranyszínű sárgaságát okozó FD fitoplazmát szőlőn eddig a Dunántúlon, azon belül Győr-Moson-Sopron, Vas, Zala, Baranya, Somogy, Veszprém és Fejér megyében azonosította a hatóság. A fertőzésre körülhatárolt területekre szigorú növény-egészségügyi intézkedések vonatkoznak. Ezek célja a fertőzés felszámolása és a betegség terjedésének megakadályozása.
Az FD fitoplazma önállóan és művelő eszközökkel nem terjed. Új területekre és ültetvényekbe fertőzött szaporítóanyaggal kerülhet. Ültetvényen belül, jellemzően kisebb távolságra a különféle kabócafajok terjesztik, azok szívogatásával kerül át az egészséges növényekbe. Az FD fenyegető, járványszerű betegséggé válásáért az amerikai szőlőkabóca (Scaphoideus titanus) Európába történő behurcolása felelős. A kórokozó elpusztítására nem áll rendelkezésre megfelelő növényvédelmi technológia, csak a kabócák ellen van lehetőség a növényvédő szeres védekezésre, amely a fertőzésre körülhatárolt területeken kötelező.
A kórokozó elleni harcban kiemelt jelentőségű a gondozatlan területek felszámolása. Amennyiben a műveletlen terület a zárlati kórokozó miatt körülhatárolt területen van, az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény értelmében a közérdekű védekezést minden esetben elrendeli a hatóság. Az a földhasználó vagy tulajdonos, aki nem teljesíti a jogszabályban előírt védekezési kötelezettségét, utólag köteles megtéríteni a közérdekű védekezés költségeit, továbbá bírságot is kell fizetnie.
Történelmi jelentőségű szőlőtermő vidékeink megóvása, valamint az ültetvényüket szakszerűen gondozó gazdák érdekeinek védelme közös ügyünk. Az elhanyagolt területek újbóli gondozásba vételével még mindig elkerülhető a kényszerű hatósági beavatkozás és a borsos bírság.
Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal