Megtartotta a 2016-os beszámoló közgyűlését a Borsod-Abaúj Zemplén Megyei Polgárőr Szövetség Miskolcon, a városi Rendőr-kapitányságon.
Az eseményen megjelent Dr. Fekecs Dénes az Országos Polgárőr Szövetség gazdasági elnökhelyettese, Dr. Bogyay Ferenc r. ezredes a Miskolci Rendőr-kapitányság vezetője, Lipták Attila tü. dandártábornok, Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Katasztrófavédelem igazgatója, Bánné dr. Gál Boglárka, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közgyűlés alelnöke, Dr. Korondán Katalin az Országos Polgárőr Szövetség Igazgatási elnökhelyettese, Török Barnabás az Országos Polgárőr Szövetség Felügyelő Bizottságának elnöke.
Csóra György a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Polgárőr Szövetség elnöke beszámolójában elmondta, hogy a 2016-ban megfogalmazott célokat teljesítették a megyében működő polgárőr egyesületek.
Az eltelt 25 év során bebizonyosodott, hogy a polgárőrség a közösség bizalmát, és elfogadottságát megőrizve, a közös értékek és érdekek mentén, a fenntartható közbiztonság megteremtéséért hozzájárulva, olyan félelem nélküli társadalom eljöveteléért tevékenykedik, amelyben az egyes emberek és családjaik békében, biztonságban élnek. Az elmúlt évben kiterjesztésre került a 300X100 Biztonság program, melyben a polgárőrök önkéntes szolgálatukkal hozzájárultak ahhoz, hogy a bűncselekmények száma jelentősen csökkenjen, és hogy a lakosság szubjektív biztonságérzete javuljon.
A bűnmegelőzési tevékenység során a tavalyi évben 1.116.266 órában teljesítettek szolgáltatott a polgárőrök a megyében. Az önállóan teljesített polgárőr szolgálati órák száma 920.624, ebből közterületi szolgálat 560.862 óra, külterületi szolgálat 356.100 óra, lovas polgárőr szolgálat 3662 óra volt. A rendőrséggel együtt 193.652 óra, rendezvénybiztosítás 156.350 óra. 22 esetben vettek részt polgárőrök eltűnt személy felkutatásában. A Bűnmegelőzési Hónap keretén belül 33 iskolában tartottak bűnmegelőzési előadást a megyei rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési osztályával közösen.
A polgárőrök a szolgálatuk során 276 elfogásban működtek közre, tettenérés 338 esetben, segítségnyújtás 1201-szer történt. A 2016-os évben 15.201 bejelentést tettek a rendőrség, a környezetvédelem és az önkormányzatok felé. A megyében jelenleg 216 polgárőr egyesület működik 5072 fővel.
Dr. Fekecs Dénes Országos Polgárőr Szövetség gazdasági elnökhelyettese gratulált a megye polgárőreinek az elvégzett munkához. Mint ahogyan fogalmazott kiemelkedő az egymillió feletti óraszám, a polgárőr egyesületek száma, melyhez elismerését fejezte ki, mint a Bács-Kiskun Megyei Polgárőr Szövetség elnöke. Tolmácsolta Dr. Túrós András az Országos Polgárőr Szövetség elnökének gratulációját a megyében működő polgárőrök önkéntes szolgálatait illetően.
Bánné dr. Gál Boglárka, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közgyűlés alelnöke, „Kell egy csapat” idézettel kezdte el beszédét, s hozzátette, hogy a közgyűlésen lévő emberek is megtalálták a csapatukat, amely ez esetben a polgárőrség.
Borsod-Abaúj-Zemplén Megye közrendje, közbiztonsága, országos összehasonlításban a legjobbak közé tartozik. Ebben a rendőrség, egyre javuló szakszerű munkája mellett a polgárőrség munkája is szerepet játszik.
Dr. Bogyay Ferenc r. ezredes a Miskolci Rendőrkapitányság vezetője a szoros stratégiai együttműködés fontosságát fejtette ki hozzászólásában. Mint azt megemlítette, nem sok ilyen civil szerveződés van, amely ilyen magas létszámmal bír. Beszédében kitért a családokkal való foglalkozásra, azon belül is a gyermekek nevelésére, a gyermekekkel való törődésre.
Az elért eredményekre büszkék lehetünk, de nem szabad elégedettnek lennünk. Keresnünk kell azokat az új lehetőségeket, amik mentén még tovább tudjuk javítani a helyzetet.
A beszédek és hozzászólások után elismerések és kitüntetések átadására került sor.
Az Országos Polgárőr Szövetség elnöksége a polgárőr mozgalomban végzett eredményes munkájuk alapján a Polgárőr Érdemkereszt Arany fokozat kitüntetésben részesíti:
Bratu Ferencet, az Abaújdevecseri Polgárőr Egyesület elnökét,
Szakos Istvánt, a Miskolc Avas Polgárőr Egyesület elnökét.
Az Országos Polgárőr Szövetség elnöksége Polgárőr Érdemkereszt Ezüst fokozat kitüntetésben részesíti:
Váradi Lajost, a Sajóvámosi Polgárőr Egyesület tagját, Sajóvámos polgármesterét,
Kovács Gábort, a Járdánházi Polgárőr Egyesület tagját, Járdánháza polgármesterét,
Hudák Andrea tü. alezredest Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság hivatalvezetőjét.
Az Országos Polgárőr Szövetség elnöksége Polgárőr Érdemkereszt Bronz fokozat kitüntetésbe részesíti:
Lipcsei Zsoltot, a Vissi Polgárőr Egyesület elnökét,
Gacsal Lászlót, a Sajókazai Polgárőr Egyesület elnökét,
Nagy Gézát, r. őrnagyot, a Sajószentpéteri Rendőrőrs munkatársát.
Az Országos Polgárőr Szövetség elnöke 25 éves polgárőr munkájának elismeréseként elnöki dicséretben részesíti:
Vámosi Lászlót, Taktaharkány nagyközség alpolgármesterét, a helyi polgárőr egyesület egyik alapítóját.
A BAZ Megyei Rendőr-főkapitányság vezetője a rendőrség és polgárőrség közötti kiemelkedő együttműködés elősegítése érdekében végzett munkájuk alapján főkapitányi dicséretben és tárgyjutalomban részesíti:
Fekete Jánosnét, az Olaszliszkai Polgárőr Egyesület tagját,
Mata József Róbertet, a Szalaszendi Polgárőr Egyesület elnökét,
Okos Lajost, a Mezőkeresztesi Polgárőr Egyesület elnökét.
A BAZ Megyei Közgyűlés elnöke a megye településeinek közbiztonsága, a lakosság szubjektív biztonságérzetének növelése érdekében végzett kiemelkedő munkájuk elismeréseként tárgyjutalomban részesíti:
Fiákné Kiss Eleonórát, a Sajószentpéteri Polgárőr Egyesület tagját,
Jancsurák Bélánét, a Jákfalvai Közbiztonsági Polgárőr Egyesület tagját,
Kovács Jánost, a Mezőcsáti Polgárőr Egyesület tagját.
A BAZ Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatója a Katasztrófavédelmi Igazgatóság és polgárőrség közötti együttműködés, során mutatott példaértékű munkájuk alapján dicséretben és jutalomban részesíti:
Gyenge Vincét, az Ózd és Térsége PE tagját, aki egy Ózd-i tűzeset során rendőrökkel és tűzoltókkal 2 főt mentetettek ki egy égő házból,
Szegedi Zoltánt, a Hidasnémeti Polgárőr Egyesület tagját,
Barai Zsoltot, a Mezőzombori Polgárőr Egyesület tagját.
A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Polgárőr Szövetség elnöksége a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Települések Közbiztonságáért plakett kitüntetésben részesíti:
Kolozsvári Tibor r. főtörzszászlóst, Edelényi Rendőr-kapitányság munkatársát,
Szabó Lászlót, Bodrogkeresztúri Polgárőr Egyesület elnökét,
Szőrös Zsoltot, Szin Polgárőr Egyesület elnökét,
Aleva Vince Mátyást, a Felsőnyárádi Polgárőr Egyesület elnökét,
Orosz Józsefet, a Tiszaladányi Polgárőr Egyesület elnökét.
A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Polgárőr Szövetség elnöksége a Polgárőr Mozgalom Támogatásáért plakett kitüntetésben részesíti:
Hudopkó Józsefet, Csobád polgármesterét,
Kecsmár Istvánt, Tiszacsermely polgármesterét,
Farkas Ferencet, Szemere polgármesterét,
A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Polgárőr Szövetség elnöksége Kiemelkedő Polgárőr Tevékenységért plakett kitüntetésben részesíti:
Pásztor Istvánt, a Gesztely Polgárőr Egyesület tagját,
Antalné Deák Zsuzsannát, a Semjén Polgárőr Egyesület tagját,
Borai Aladárt, a Szerencsi Polgárőr Egyesület tagját,
Szűcs Sándort, a Tiszavalk Polgárőr Egyesület tagját,
Kovács Krisztiánt, a Miskolc Győri kapu Polgárőr Egyesület elnökét,
Ádám Lászlót, a Sajóvámosi Polgárőr Egyesület tagját,
Pisák Sándort, a Miskolc Bűnmegelőzési Centrum Polgárőr Egyesület tagját,
Gondos Erzsébetet, az Ongai Polgárőr Egyesület tagját,
Cseke Papp Enikőt, az Alsóvadászi Polgárőr Egyesület tagját,
Szakmári Jánost, a Göncruszkai Polgárőr Egyesület tagját.
A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Polgárőr Szövetség elnöke a Polgárőrség 25. éves emlékéremben részesíti:
Kanyogh Bertalant, a Sajóládi Polgárőr Egyesület tagját,
Baji Lászlónét, a Bőcsi Polgárőr Egyesület tagját,
Dobos Istvánt, az Újcsanálosi Polgárőr Egyesület elnökét,
Elek Jánost, a Hét Polgárőr Egyesület elnökét,
Tirpák Jánost, Sátoraljaújhely Polgárőr Egyesület tagját.
Hladon Sándor