2024. 11. 24. vasárnap

Emma
1 EUR 411 HUF
1 GBP 494 HUF
Kezdőlap » Kultúra » Kultúra » Bárczay emlékszoba a kúriában

Bárczay emlékszoba a kúriában

Megérinti a történelem szele azt, aki ma belép a hejőcsabai Gárdonyi Művelődési Házba, illetve ma már újra Bárczay kúriába, ahová ma délután a Bárczay Emlékszoba megnyitójára, valamint a jelenleg művelődési házként funkcionáló kúria folyosóján és előterében kialakított állandó Bárczay portré kiállítás ünnepélyes átadására invitált Kiss Ákosné Gonda Erika, a ház vezetője.

Mondhatjuk, szinte mindenki összefogott azért, hogy ilyen módon is régi fényében tündököljön a kúria. A kiállítás létrehozója: A Bárczay Alapítvány Miskolc és Környéke Fejlesztéséért de támogatta Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata, Miskolci Kulturális Központ Nonprofit Kft.,Csöbör Katalin országgyűlési képviselő, valamint a Bárcay család egyik ma is élő sarja Ágnes, aki jelenlétével megtisztelte a rendezvényt. Mint azt a ház vezetőjétől hallottuk a megnyitón, nagyon sok anyagi és egyéb segítséget kapott Barta Gábor képviselőtől, akitől megtudtuk, hogy személyes indíttatása is volt ez ügyben, hiszen nagyapja volt Bárczay Miklós egykori kovácsa.

– A nagy múltú Bárczay família egyike az ország legrégibb nemesi családjainak, eredetüket a XIII. század elejére vezetik vissza. Ősi fészkük a Felvidéken lévő Abaúj vármegyei (Kassa melletti) Bárca (régiesen Bárcza) település volt, de már több évszázada volt birtokuk Hejőcsabán is.  A Bárczayak az elmúlt nyolcszáz évben több községben birtokosok voltak Borsod és Abaúj vármegyében, e kastélyon kívül több Észak-Magyarországon és az ország más részén általuk építtetett kastélyt és kúriát ismerünk. Templomokat, malmokat építettek, munkát adva a helyi embereknek, példát mutattak segítségnyújtásból, legfőképpen nemzetünk iránti odaadásból és hazaszeretetből.

A Bárczayak nem csak nevükben, de lélekben is nemes emberek voltak, maradandót alkottak az országban, mindig a haza javát szolgálták. 2010 óta június 4-én minden évben megemlékezünk a Nemzeti Összetartozás napjára – ehhez közeledvén – az ősök tiszteletére hoztuk létre Miskolc egyik legszebb nemesi kúriájában a most átadandó emlékszobát és kiállítást.- mondta Gonda Erika  megnyitóbeszédében.

A vendégeket  Csöbör Katalin országgyűlési képviselő, és Pfliegler Péter Miskolc Megyei Jogú Város alpolgármestere köszöntötte.

Bárczay Ágnes a következőket mondta:” Nagy megtiszteltetés számomra, hogy újra jókat mondanak a családunkról, s köszönöm mindenkinek aki tett azért, hogy az emlékek méltó helyükre kerüljenek.”

Majd minden portréról, fotóról mesélni kezdett, amit kiállítottak, s megelevenedett hazán múltjából közel hétszáz esztendő elbeszélése során. Azt is megtudtuk, hogy a kúria egykori tulajdonosa, aki az 1848-as forradalom után helyrehozatta az épületet, amely akkor leégett, itt van eltemetve a hejőcsabai temetőben, bilincsel a kezén, ahogy meghalt.

A folyosókon végig híres Bárczay-ak portréit, s az emlékszobában a családfát, – amely 1429-ig nyúlik vissza, amikor is Zsigmond királytól kapta a család a nemesi címert – és korabeli használati tárgyakat láthatnak a vendégek.

-obe-

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

Mindenhol szükség van tanárokra!
Kétség nem fér ahhoz, hogy az oktatás és vele együtt a tanárok helyzete és megítélése volt már jobb is az elmúlt évtizedekben, viszont ez nem jelenti …

További cikkek

Üdv a pénzügy világában!
Az iskolás évek alatt sokan abszolút távol érezzük magunktól a matematikával összefüggő tantárgyakat, aztán a felnőtt életünkben mégis pénzügyekkel, s…

Facebook

Időjárás

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp