A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) levélben kéri az Igazságügyi Minisztérium (IM) és az Emberi Erőforrások Minisztériumának (EMMI) vezetőit arra, hogy biztosítsák a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló törvényjavaslat társadalmi vitáját még mielőtt azt benyújtanák a Parlamentnek.
A TASZ emlékeztet, hogy február 27-én az Európai Parlament Belügyi, állampolgári és igazságügyi szakbizottsága által tartott meghallgatáson az igazságügyi miniszter úr képviselte a Kormányt, s úgy fogalmazott „nincs miért aggódni az NGO-k jövőbeli helyzetét illetően, a készülő jogszabály mindössze arra vonatkozik, hogy a bíróságoknál be kell majd jegyezni, hogy mennyi pénzt kapnak ezek a szervezetek külföldről”. Trócsányi László hitet tett a civil szervezetekkel való párbeszéd mellett és úgy nyilatkozott, hogy a Kormány mindig nyitott erre.
A TASZ szerint valódi párbeszédre akkor kerülhet sor, ha először nyilvánosan közzéteszik a tervezetet, a megismerésre és a vélemény kialakítására elegendő határidő megszabásával, hogy mindenki eljuttathassa a véleményét a Kormány számára.
“Az egyeztetés akkor képes betölteni a funkcióját, ha ezekre a véleményekre részletes, szakmai indokokkal ellátott válaszok érkeznek, illetve sor kerül személyes egyeztetésre is a vitás pontok átbeszélése érdekében”- nyilatkozta Kapronczay Stefánia, a TASZ ügyvezető igazgatója.
Emlékezhetünk rá, hogy január és február folyamán a Kormánytól és a kormánypárt képviselőitől számos, eltérő vérmérsékletű nyilatkozat hangzott el a civil szervezetekkel, illetve a fenti tervezett szabályozással kapcsolatban. Ezekben a nyilatkozatokban közös volt, hogy számos olyan adat közzétételére tettek javaslatot, amelyek ma is elérhetők. A TASZ például 2015-ben több civil szervezettel közösen egy olyan átfogó összefoglalót készített a civil szervezetek átláthatóságáról, amely ma is érvényes megállapításokat tartalmaz. A civil szervezeteknek közhasznúságtól függetlenül évente beszámolót kell készíteniük a működésükről, vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetükről. Ennek része a közhasznúsági melléklet, amely tartalmazza a vezető tisztségviselőknek nyújtott juttatások összegét, illetve minden támogatási program esetében a támogató megnevezését és a forrást. A forrás alatt fel kell tüntetni, hogy a központi költségvetésből, az önkormányzati költségvetésből, nemzetközi forrásból vagy más gazdálkodótól származik a a támogatás. A beszámolókat nem csak be kell nyújtani a bíróságnak, de azok nyilvánosan elérhetőek és név alapján kereshetők is a birosag.hu oldalon.