– Tippek a felszabaduló pénzügyi erőforrások elköltésére: oktatás
A Lázár János-féle budapesti forráselvonásra reagáló javaslatsorozatunk első részében arra vonatkozóan fogalmaztunk meg ötleteket, Budapest területén milyen egészségügyi fejlesztések lennének megvalósíthatók az olimpiai pályázat fel nem használt milliárdjaiból. Nemcsak a Jobbik, hanem a nép is úgy gondolja, az egészségügy mellett az oktatásban is el lehet költeni ezeket a forrásokat.
A Valódi Nemzeti Konzultáció során a válaszadók 91 százaléka vélte úgy, a jómódúak könnyebben jutnak diplomához, ezért szükség van egy közel 10 éve elhúzódó ösztöndíjrendezésre. Az államilag finanszírozott férőhelyek száma pedig a 2010-es 68 ezerről 57 ezerre esett vissza, tehát ezt is ki lehetne bővíteni.
Korábban mind Balog Zoltán, mind Rétvári Bence arról beszélt, az olimpiarendezés elnyerése esetén több kollégiumi férőhelyet lehetne létesíteni. A HÖOK reprezentatív felmérése szerint Budapesten mintegy négyezer kollégiumi férőhely hiányzik, így ez a felszabaduló pénz egyik lehetséges hasznosítási formája Budapesten.
Az Európai Unió nemzeti érdekeket semmibe vevő elosztási rendszere, vagyis a konvergenciakritériumok miatt a budapesti egyetemek uniós forrást nem tudnak felhasználni, arra nem is pályázhatnak. Ez óriási tehertétel a fővárosi felsőoktatási intézmények számára, az olimpiai pályázat visszavonása révén felszabaduló forrásoknak ez szintén egy hasznos fővárosi felhasználási módja lehetne.
Dúró Dóra országgyűlési képviselő, az oktatási és kulturális bizottság elnöke