Noha a Jobbik a legmesszebb menőkig egyetért a II. világháború vége óta fennálló, instabilitásáról híres olasz politikai rendszer reformjának szükségességével, különösen amikor Olaszország évek óta tartó pénzügyi-gazdasági nehézségekkel kénytelen szembenézni, az alkotmánymódosítás sikertelenségét nem tartja meglepőnek.
Ahogy az elmúlt években több országban is megtapasztalhattuk, hogy a polgárok jelentős része a népszavazáson a mindenkori kormányról mond véleményt, úgy meggyőződésünk, hogy az olasz emberek sem a változás szükségessége, hanem a XXI. század kihívásaira érdemi választ adni képtelen, régi, XX. századi elit ellen adták le voksukat. Álláspontunk szerint a Matteo Renzi miniszterelnök által benyújtott referendum bukása a regnáló politikai elittel szembeni elégedetlenség előre várható kifejeződése.
A politikai érettség jelének tartjuk és üdvözöljük, hogy Matteo Renzi miniszterelnök az általa kiírt referendum bukását követően felvállalva a felelősséget, távozik posztjáról, ellentétben a hasonló helyzetben hazugságlavinába kezdő magyar kormányfővel. Ugyanakkor bízunk benne, hogy a jövő Olaszországban is olyan, a valódi változást képviselő, a jelenkor problémáira választ adni képes erők felemelkedését hozzák majd el, melyek képesek lesznek az olasz emberek érdekeit szem előtt tartva stabilizálni az ország politikai rendszerét.
Gyöngyösi Márton, a Külügyi Bizottság alelnöke