A helyi értékeknek nemcsak őre, de teremtője is a bogácsi könyvtár. Így könnyen lehet, hogy nemcsak az átadó ünnepségen telt meg zsúfolásig a felújított és megnövelt közösségi tér, hanem a hétköznapokban is nagy élet és sok-sok ember tölti majd meg.
A bogácsi könyvtár eddig is a helyi közösség egyik központja volt, mostantól azonban méltó teret is nyújt munkájukhoz. A Nemzeti Kulturális Alap pályázatán nyert az önkormányzat több mint 2,5 millió forintot a belső tér megújítására és kibővítésére. Ebből és saját erőből a padlótól a plafonig, a falak mellett körbefutó polcokig felújították a könyvtárat, sőt, egy eddig más funkciójú, 21,5 négyzetméteres szoba hozzácsatolásával gyermekkuckót alakítottak ki. Külön helyiségben várja a szépirodalom, illetve a számítógépek, a folyóiratok és a helyismereti rész az olvasókat. A több mint 8000 kötet katalógusa online is elérhető, és a közeljövőben csatlakoznak a KönyvtárMozi projekthez is.
A település templomát Szent Márton tiszteletére szentelték, és mivel az (új)bor is fontos Bükkalján, jeles nap ez Bogácson. Nem véletlen, hogy ekkor, november 11-én adták át a megújult könyvtárat. Az ünnepségen Csendesné Farkas Edit polgármester elmondta, volt olyan ismerős településvezető, aki elcsodálkozott, mibe fogtak, mert úgy vélte, ma már senki nem jár könyvtárba.
– Bogácson kétezren élünk. Tavaly 3078 kölcsönzés volt, 1100 könyvtárhasználat. Ezek a számok jól mutatják, hogy igenis járnak könyvtárba a helyiek. A statisztikához hozzátartozik, hogy van 11 olyan közösségi rendezvényünk, ami innen indult, évek óta fejlődik, és már az új hagyományaink közé tartozik – mondta köszöntőjében.
Hogy milyen fontosak Bogácson a helyi hagyományok és értékek, azt jól mutatja, hogy a műsorban is ők kaptak helyet. A számos elismerést magáénak tudó Bogácsi Pávakör, a hiteles népviseletbe öltöztetett babákat is készítő mesemondó, Kovács Sándorné Manci néni, Daragó Károly kürtművész, zenetanár. És egy részlet Hajdu Imre írásából, akinek számos munkája fontos része a helyismereti gyűjteménynek.
– Nagy örömmel tettük hozzá saját szakmai tudásunkat a helyiek akaratához, terveihez – emelte ki dr. Prokai Margit, a II. Rákóczi Ferenc Megyei és Város Könyvtár igazgatója. – A Könyvtárellátási Szolgáltató Rendszer keretében több mint 300 településsel állunk kapcsolatban, és három év alatt 30 könyvtár újult meg. Lehetőséget adva, hogy többet tudjunk – és ha többet tudunk, többet tehessünk.
A könyvtárátadó alkalmából is született néhány olyan helyi munka, amit a bogácsi könyvtárban meg lehet majd találni: Mit jelent nekem a könyvtár? címmel iskolai pályázatot hirdettek. Három ifjú hölgy nyert díjat írásával – Czagány Kitti, Hüvelyes Emília Panna és Ócsai Kamilla Csenge –, és egyikük egyszerűen így fogalmazott: kincset rejtő birodalom. És ha arra gondolunk, hogy itt megtalálható az információ, a szórakozás, a közösség, a nagyvilág és a helyi érték, akkor már nem is tűnik ez túlzásnak.