2024. 10. 31. csütörtök

Farkas
1 EUR 408 HUF
1 GBP 490 HUF
Kezdőlap » Gazdaság » Gazdaság » Mi a pálya?

Mi a pálya?

A folyamatos technikai fejlődés következtében több műszaki területen is évente jóval több új szakemberre van szükség, mint amennyi diák végez jelenleg a szakmát oktató középiskolákban. A Magyar Elektrotechnikai Egyesület (MEE), a Budapesti Műszaki Szakképzési Centrum kezdeményezésére, a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal közreműködésével ezért szervezi meg, idén már országosan a “Mi a pálya?” műszaki pályaválasztási fesztivált. Öt magyarországi nagyvárosban, mintegy 7000 diákot várnak a programokra, amelyeken ötven cég és iskola mutatja meg a műszaki pályák, köztük a villamosipari szakmák szépségét.

Miskolcon az elmúlt időszakban a tudatos gazdaságfejlesztés hatására sok új munkahely jött létre, így ma már sok esetben problémát okoz, hogy a helyi gazdaság szereplői megfelelő képzettségű és korszerű ismeretekkel rendelkező szakembereket találjanak.

A város a kialakult helyzet megoldása érdekében elindított egy együttműködést a munkaerőpiac szereplőivel. Ennek keretében egy asztalhoz ülnek a foglalkoztatók, a képző szervezetek, a Kormányhivatal foglakoztatás ügyi szakemberei.
„Miskolc Megyei Jogú Város Foglalkoztatási Paktum Programja” című, TOP-6.8.2-15-MI1-2016-00001 számú projektje 5 évig tart, több mint 2000 fő bevonását tűzte ki célul.

A program kiemelt eleme, hogy a helyi foglalkoztatók megfogalmazzák azt, hogy az egyes képesítésben hány szakembert kívánnak alkalmazni, és milyen tudást, kompetenciát várnak el leendő munkatársaiktól.

Nagyon fontos, hogy a diákok és a szülők megfelelő tájékoztatást kapjanak a pályaválasztás során, ismerjék meg az egyes szakmákat, az azokban rejlő szakmai és jövedelmi lehetőségeket.

Ennek megfelelően a pályaorientáció erősítése a foglakoztatási paktum projekt egyik kiemelt feladata. Cél, hogy a műszaki szakmák népszerűbbé váljanak a diákok körében, amihez érdekes programok és fiatalos stílus kell.

A IV. ipari forradalom komoly munkaerő keresletet gerjeszt a műszaki pályákon, ami egyben kiszámítható életpályamodellt jelent az ilyen pályát választó fiatalok számára. Ezek a szakmák ugyanakkor a korábbiaknál jóval összetettebb, szélesebb körű felkészültséget és ismereteket feltételeznek ma már. Ezzel egy időben a szakember utánpótlás a munkaadók szempontjából egyre égetőbb kérdés lesz, elég csak arra gondolni, hogy a 200 ezer kilométernyi magyarországi villamosenergia elosztóhálózat folyamatos korszerűsítése jelentős szakmai kihívást jelent a hálózati társaságoknak. Ráadásul nem egyszerűen a vezetékek cseréjéről, hanem egy, a mainál sokkal összetettebb, korszerűbb technológia telepítéséről van szó. Ez is hozzájárul ahhoz, hogy évente legalább hatszáz villanyszerelőre volna szükség országosan, ezzel szemben alig több, mint háromszáz diák végez jelenleg a szakmát oktató középiskolákban.

A MEE álláspontja szerint a megfelelő minőségű és biztonságú hálózatok építéséhez, üzemeltetéséhez jól képzett szakemberekre – mérnökökre és villanyszerelőkre – van szükség. Ennek érdekében elkerülhetetlennek tartják átalakítani a szak-, és egyetemi képzés rendszerét, módszertanát. A tananyagot a valóságos piaci igényekhez, a megváltozott technológiai elvárásokhoz kell igazítani. Ez feltételezi az energetikai társaságok szoros együttműködését és a szakember képzés átalakításában történő közös fellépést. Ezt az ágazati összefogást példázza a “Mi a pálya?” országos műszaki pályaválasztási fesztivál sorozat is, az ELMŰ-ÉMÁSZ Társaságcsoport és az E.ON csoport főtámogatásával. A cél élmény alapon bemutatni hat műszaki ágazat által kínált, szinte korlátlan lehetőségeket, az új és izgalmas technológiákat, amelyek nemcsak átszövik a XXI. századi ember mindennapjait, de alakítják is az éppen zajló IV. ipari forradalom menetét.

“Az ELMŰ és az ÉMÁSZ elkötelezett a villanyszerelő és villamos mérnök képzések fejlesztésében, a diákok tapasztalatszerzésének biztosításában annak érdekében, hogy a végzett diákok pályakezdőként nálunk megtalálják a számításukat – mondja a szakember utánpótlással kapcsolatosan Fodor József, az Elmű Hálózati Kft. ügyvezetője.”

A Magyar Elektrotechnikai Egyesület (MEE), a Budapesti Műszaki Szakképzési Centrum kezdeményezésére, a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal közreműködésével többek között ezért szervezi meg, idén már országosan a “Mi a pálya?” műszaki pályaválasztó fesztivált.

Miskolc Megyei Jogú Város támogatja a kezdeményezést, aktívan részt vesz a program megvalósításában. A fesztiválsorozat miskolci helyszínére több, mint 1500 diákot várnak. A cél élmény alapon bemutatni a műszaki pálya által kínált, szinte korlátlan lehetőségeket, az új és izgalmas technológiákat, amelyek nemcsak átszövik a XXI. századi ember mindennapjait, de alakítják is az éppen zajló IV. ipari forradalom menetét.

A fesztivál helyszíne: Miskolc Városi Szabadidőközpont – Sportcsarnok

A program időpontja: 2016. október 27. 11.órától.

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

Ilyen egy jó szakmunkás
A szakmunkás egy adott szakma képviselője, aki képesítéssel és képzettséggel rendelkezik az adott területen. Gyakran fizikai munkát végez, amely során…

További cikkek

Facebook

Időjárás

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp