Kevesebb vitamin és ásványi anyag jut a szervezetünkbe, mint néhány évtizeddel ezelőtt
A magyarok közel 40%-a időszakosan sem szed vitaminokat és ásványi anyagokat, holott kétharmaduk úgy véli, hogy a zöldségekben és a gyümölcsökben már nincs annyi vitamin, mint néhány évtizeddel ezelőtt, derült ki egy friss hazai felmérésből*. A többség úgy gondolja, hogy a kiegyensúlyozott étrend feleslegessé teszi a vitaminszedést, ugyanakkor csak 10% fogyasztja el a dietetikusok által javasolt napi öt adag zöldséget és gyümölcsöt, és csak minden ötödik ember van tisztában azzal, hogy ez a mennyiség egyáltalán mit is jelent. Schmidt Judit dietetikus segít eligazodni a vitaminszedéssel kapcsolatos kérdésekben, és arra is választ ad, hogy miként befolyásolja a kávéfogyasztás a tápanyagok felszívódását szervezetünkben.
Egészségtudatosság
A válaszadók közel 90%-a egészségesnek, 80%-a pedig egészségtudatosnak vallja magát. A nők és férfiak 70%-a odafigyel az étkezésére, ugyanakkor csak kevesen vannak tisztában a dietetikusok által javasolt napi zöldség- és gyümölcsadaggal, és csak minden tizedik ember fogyaszt elegendőt belőlük. De vajon mitől érzik egészségesnek magukat az emberek? A válaszokból az derül ki, hogy közel 40% sportol rendszeresen, legalább heti egy alkalommal, és a többség (közel 80%) igyekszik minél többet tartózkodni friss levegőn, valószínűleg ez eredményezi az egészségesség érzését.
Étkezés
A kiegyensúlyozott étkezésre való törekvés szintén hozzájárul ahhoz, hogy egészségesnek érezzük magunkat, a válaszadók csaknem 90%-a pedig úgy gondolja, hogy a helyes étrend biztosítja a szervezet számára a megfelelő mennyiségű vitamint és ásványi anyagot. A felmérésből ugyanakkor kiderül, hogy 67% szerint ma már nincs annyi vitamin és ásványi anyag a zöldségekben és a gyümölcsökben, mint néhány évtizeddel ezelőtt, sőt, a válaszadók közel fele szerint szinte nincs is már bennük vitamin.
Egy, a British Food Journalban publikált tanulmány** szerint a zöldségek és a gyümölcsök ásványianyag-tartalma valóban drasztikusan csökkent az elmúlt évtizedekben. Húsz különböző zöldséget és gyümölcsöt megvizsgálva kiderült, hogy 1930-hoz képest jelentősen csökkent a zöldségek kalcium-, magnézium- és réz-, valamint a gyümölcsök magnézium-, vas-, réz- és káliumtartalma. Ennek oka akár a mezőgazdasági gyakorlatban és az élelmiszertermelésben bekövetkezett változásokban is kereshető. A mostani felmérésben résztvevőknek mindössze ötöde hisz abban, hogy ez a bio termények esetében nem így van.
Érdekes ellentmondás, hogy annak ellenére, hogy az emberek tisztában vannak a zöldségek és a gyümölcsök csökkenő vitamin- és ásványianyag-tartalmával, csak közel ötödük szed rendszeresen étrend-kiegészítőket.
Étrend-kiegészítők
A felmérésből kiderült, hogy a legtöbben C-vitamint (33%), magnéziumot (24,3%) és D-vitamint (17%) szednek, ezeket a kalcium, a B-vitamin, a különböző multivitaminok, az Omega-3 zsírsavak, az A-vitamin, az E-vitamin, a cink, a folsav és a szelén követik a sorban. A válaszok arra is rámutatnak, hogy elenyésző azoknak a száma, akik tisztában vannak vele, hogy a különböző étrend-kiegészítők különböző módon szívódnak fel szervezetünkben. Ugyanakkor minden második embert érdekelne egy olyan hatóanyag, ami a vitaminok megfelelő mértékű felszívódását segíti elő.
Tudta?
Léteznek olyan hatóanyagok, amelyek segítik a vitaminok és ásványi anyagok felszívódását. Ilyen például a fekete borsból (Piper nigrum L) nyert BioPerine, amely étrend-kiegészítőkhöz hozzáadva hozzájárul mind a vízben, mind a zsírban oldódó vitaminok, valamint ásványi anyagok felszívódásához: akár 20-80%-kal fokozza az egyes vitaminok és ásványi anyagok felszívódását. Egy hat héten át tartó tesztelés*** például igazolta, hogy a 95%-ban piperint tartalmazó BioPerine 30%-kal képes megnövelni a vérben található szelén szintjét.
Szedjünk-e vitaminokat?
A válaszadók negyede napi rendszerességgel dohányzik, 60%-uk naponta minimum 1-2 csésze kávét vagy egy doboz energiaitalt fogyaszt, több mint kétharmadukat pedig napi szinten éri stressz. Schmidt Judit dietetikus felhívja a figyelmünket, hogy többek között ezek azok az élethelyzetek, amikor fontos a vitaminok és ásványi anyagok étrend-kiegészítőkkel történő pótlása. „A dohányzás, a fokozott szellemi megterhelés, a krónikus stressz (amit okozhat akár egy tartósan fennálló betegség is), a testtömegcsökkentő étrend (’fogyókúra’) mind indokolttá tehetik a vitamin- és/vagy ásványianyag-tartalmú étrend-kiegészítők szedését, ugyanis ezek az állapotok negatívan befolyásolják az egyes tápanyagok (köztük a vitaminok és ásványi anyagok) felszívódását a szervezetben. A jobb hasznosulás, felszívódás miatt például nem célszerű a reggeli kávéval együtt bevenni a különböző (vitamin-/ásványianyag-tartalmú) étrend-kiegészítőket. Emellett ilyen élethelyzet még a várandósság, a szoptatás, de a családtervezés ideje is és azoknak is fontos pótolni a megnövekedett vitaminszükségletüket, akik komolyabban (például versenyszerűen) sportolnak.
Vitaminokat szedni azonban nemcsak a fenti esetekben lehet indokolt. Abban a válaszadók közel 60%-a is biztos, hogy a megfelelő vitamin- és ásványianyag-felvétel hozzájárul ahhoz, hogy erősebb, ellenállóbb legyen a szervezetünk, emellett segít megbirkózni a napi stresszel, segíti a nyugodt alvást és hozzájárul a bőr és a haj szépségéhez is.
* A felmérés 805 fő megkérdezésével készült, a 18 év feletti magyar internethasználó lakosság körében 2016 augusztusában.