Évente csaknem 8000 baba jön világra koraszülöttként Magyarországon, amellyel az ötödik legrosszabb helyen állunk a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) nemzetközi listáján.[1] A koraszülöttek számára az anyatejes táplálás életmentő lehet, a megnövekedett szükséglet fedezéséhez azonban sok esetben dúsítani kell a tejet. A tápérték ellenőrzésében, a táplálási program kidolgozásában, és így az életben maradás esélyének növelésében hatalmas segítséget jelentenek az anyatejelemző készülékek. A Nutricia Early Life Nutrition jóvoltából mostantól a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház koraszülött osztálya is rendelkezik MIRIS anyatejelemző készülékkel.
Az 5 év alatti gyermekek körében világszerte vezető haláloknak számítanak a koraszülöttséggel járó szövődmények.[2] Annak ellenére, hogy a megelőzésre nagy figyelmet fordítanak, a koraszülés sajnos Magyarországon is népbetegség: 90 000 újszülöttből évente csaknem 8000 baba jön világra a 37. terhességi hét előtt. Bár a fogantatástól számított első 1000 nap táplálása az egészséges gyermekek számára is fontos, a koraszülöttek életében még nagyobb jelentőséggel bír.
Az élet első 1000 napjának megfelelő táplálása életmentő lehet
Az anyatej minden csecsemő számára a legtökéletesebb táplálék, a koraszülötteknél azonban egyenesen életmentő. „A koraszülöttek számára különösen fontos, hogy az anyatej-termelődés minél hamarabb beinduljon és a tápérték optimális legyen, ugyanis a fejletlen emésztőrendszerük miatt csak kis mennyiségű táplálékot tudnak befogadni. Az ideális anyatejes táplálás megalapozza a csecsemők bél- és emésztőrendszerének, valamint immunrendszerének fejlődését, csökkenti az allergiás megbetegedések előfordulási arányát, és segíti a kognitív fejlődést.” – hívta fel a figyelmet Dr. Nádor Csaba a Honvédkórház Perinatális Intenzív Centrumának vezetője. „A koraszülött csecsemők táplálásánál mindig az a célunk, hogy a méhen kívüli fejlődés minél inkább közelítsen a méhen belüli értékekhez. A valóságban azonban, különösen a 1,5 kg alatti csecsemőknél ez sajnos sokszor nem sikerül. Pedig az élet első 1000 napjának megfelelő táplálása nem csak az optimális fejlődésben, de olyan felnőttkori népbetegségek megelőzésében is kulcsszerepet játszik, mint a szív-és érrendszeri megbetegedések, a cukorbetegség vagy az elhízás.” – tette hozzá.
Az anyatej tápértékének elemzése nélkülözhetetlen a koraszülöttek életben maradásához
A koraszülöttek megnövekedett szükségleteit sok esetben az anyatej nem képes fedezni, így a 32. hét előtt vagy 1,5 kg-nál kisebb súllyal születetteknél szinte kivétel nélkül dúsítani kell. Az anyatej összetételét elemző készülékek (MIRIS) segítségével hetente ellenőrizhető és (ha az eredmények tükrében szükséges) növelhető az anyatej szénhidrát-, fehérje-, zsír- és energiatartalma.
„A koraszülöttek egészségi állapota és anyagcseréje eltérő fejlettségi szinten van, ezért fontos, hogy egyénre szabott táplálási programokat dolgozhassunk ki. Országos szinten Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Heves megyében a legmagasabb a koraszülések száma, melyek közül az első és az utolsó megye is a mi körzetünkbe tartozik. Egy anyatej összetételét elemző készülék (MIRIS) jelentős segítség az orvosainknak, mert így garantáltan a legjobb táplálást tudják biztosítani az érintett babáknak.” – nyilatkozta Dr. Szűcs Ildikó a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház Perinatális Intenzív Centrumának osztályvezető főorvosa.
„A Nutricia Early Life Nutrition elkötelezett támogatója az anyatejes táplálásnak és a koraszülöttek életminőségét javító törekvéseknek, amelynek egyik alappillére az optimális korai táplálás. Biztosak vagyunk abban, hogy a MIRIS-készülék segítségével és a szakértők fáradhatatlan munkájával jelentősen sikerül javítani az érintett kisbabák későbbi életminőségét.”– foglalta össze Dr. Kralovánszky Gábor a Nutricia Early Life Nutrition orvosigazgatója