2025. 01. 8. szerda

Gyöngyvér
1 EUR 416 HUF
1 GBP 501 HUF
Kezdőlap » Gazdaság » Gazdaság » A brit vírus letarolja a piacokat?

A brit vírus letarolja a piacokat?

A Brexit okozta izgalom az előttünk álló negyedévben is velünk marad, a globális növekedés azonban nincs veszélyben. Egyelőre maguk a nagy jegybankok is kivárnak, így a befektetők számára is a türelem, és a hosszabb távra előretekintés ajánlatos – javasolják a K&H Alapkezelő szakemberei a harmadik negyedévre.

 

A szavazás eredménye nemcsak átmeneti sokkot okozott a piacok számára, de a bizonytalanság miatt már az idei és jövő évi EU-s növekedési várakozásokat is visszavágták 0,2-0,5%-kal. Félő, hogy a britek által elindított lavina nemcsak politikailag, de gazdaságilag is megrázza egész Európát. „Az előttünk álló negyedévet egyértelműen a Brexit-hatás fogja meghatározni, túlzás lenne azonban a mostani eseményeket a 2008-as pénzügyi válsághoz hasonlítani. Egyrészt, ha alul is értékelték a piacok a kilépés kockázatait, nem mondhatjuk, hogy teljesen váratlanul ért minket a döntés. Másrészt egyértelműen az a cél, hogy a kilépés kontrollált mederben történjen a „fertőzés” megakadályozása, vagy legalább minimalizálása érdekében. Ez pedig azt jelenti, hogy a piacok előbb-utóbb magukra találnak, és a globális növekedést nem fogja döntően befolyásolni a Brexit” – nyugtatta meg a kedélyeket Kovács Mátyás, a K&H Alapkezelő szenior portfólió-menedzsere.

 

A befektetők jelenlegi bizonytalanságát azonban jól mutatja, hogy a tipikus menekülőeszközök teljesítenek most jól. A kötvényhozamok globálisan mélyponton vannak, az arany ára pedig közel 10%-ot emelkedett az elmúlt hetekben. Egyelőre maguk a nagy jegybankok is kivárnak: az EKB folytatja kötvényvásárlási programját, miközben az amerikai jegybank kamatemelése nemhogy idén, de egyre inkább úgy tűnik, hogy a jövő év első felében sem lesz aktuális. „A befektetések nyelvére lefordítva ez annyit tesz, hogy a megtakarítással rendelkezőknek is érdemes türelmesnek lenniük, és a hirtelen döntések helyett hosszabb távra gondolkodni, és meghatározni a portfólió összetételét” – javasolja a szakember.

 

mennyire fertőzi meg Magyarországot a Brexit?

A Brexit hatás nálunk is izgalmakat okozhat, leginkább az európai, ezen belül is főként a német gazdaság lassulásán keresztül. Az már most látható, hogy a várva várt Moody’s felminősítés elmaradt, de az is lényeges, hogy a kilépés levezénylése során hogyan alakul majd az EU-s források sorsa. A növekedés támogatása, illetve a nyugat-európai kötvénypiacok negatív hozamai miatt az MNB ismét a jegybanki élénkítés eszközéhez nyúlhat, ezúttal azonban a kamatvágás helyett újabb nem-konvencionális eszközök bevezetése következhet. A hazai kötvénypiac a negyedik negyedévben kaphat újabb támogatást, amennyiben a Moody’s a következő, novemberi felülvizsgálata során a Fitch-hez hasonlóan befektetési kategóriára javítja a hazai adósminősítést, miközben az S&P szeptemberi döntésén még nem számítunk felminősítésre.

 

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

További cikkek

Újra összejöttek a Szomszédok
Újra összejöttek a Szomszédok! Janka, Jutka és Feri a régi szép időket elevenítették fel, ahonnan nem hiányozhatott természetesen a nagynéni konyakos …

Facebook

Időjárás

Hirdetés

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp

Hirdetés
Hirdetés