A Miskolci Galériában látható Kövesi István titkos gyűjteménye – Remekművek Aba-Nováktól Zifferig című tárlat a nagy érdeklődés miatt még sem zár be június végén, hanem az eredeti tervektől eltérően augusztus végéig várja a látogatókat.
Az újlipótvárosi mészáros, Kövesi István képgyűjteménye a hatvanas-hetvenes évekbeli magyar műgyűjtés egyik legkiemelkedőbb egyéni teljesítménye, amely csak 2013-ban, a Kieselbach Galériában megrendezett kiállítás alkalmával vált megismerhetővé. Nagyszerűségét a benne foglalt remekművek önmagukban is szavatolják, ugyanakkor az a tény, hogy – a magángyűjtemények jelentős hányadával ellentétben – ez a kollekció nem aprózódott szét az örökösök kezén, műgyűjtéstörténeti szempontból is a különlegességek közé sorolja.
A gyűjteményt a Magyar Nemzeti Bank a 2014-ben elindított Értéktár Program keretében megvásárolta, és 2015 novemberében a Herman Ottó Múzeumban helyezte letétbe.
Kövesi István műgyűjteménye a magyar festészet történetének száz évét öleli át. A legkorábbi darab az 1870-es évekből való, a legkésőbbi 1976-ban, a gyűjtő halála előtt öt évvel született. A Magyar Nemzeti Bank által megvásárolt, 115 darabból álló kollekció egy szubjektív gyűjtői tevékenység eredménye, amelyben – noha számos művész képviselteti magát – egyes 20. századi mesterek – így Aba-Novák Vilmos, Anna Margit, Ámos Imre, Bálint Endre, Berény Róbert, Bortnyik Sándor, Czóbel Béla, Egry József, Kassák Lajos, Mednyánszky László, Perlmutter Izsák, Rippl-Rónai József, Scheiber Hugó, Szőnyi István, Vaszary János – különös hangsúllyal vannak jelen.
A Kövesi-gyűjtemény megszerzése rendkívüli jelentőséggel bír a Herman Ottó Múzeum, egyúttal Miskolc város életében. A közkinccsé vált, egykor titkos kollekció az időszaki kiállítás zárását, augusztus 27-ét követően átmenetileg raktárba, illetve restaurátorok keze alá kerül, hogy aztán a 2018 decemberére kibővített központi múzeumépület újjárendezett Képtárában találja meg állandó helyét.