Országos szinten alacsony ingatlanárak Borsodban
A lakáspiacon két éve zajló fellendülést az olyan befektetési céllal vásárlók indították be, akik előnyben részesítették a Budapest szívében található ingatlanokat. A legmagasabb nettó hozamokat szem előtt tartva azonban érdemes lehet a vidéki várások kínálatából is szemezgetni. A Győrben, Miskolcon, Tatabányán és Veszprémben vásárolt, majd kiadott lakások is jól megtérülő befektetések lehetnek: Miskolc és Tatabánya az olcsóbb ingatlanárak, Győr és Veszprém a magasabb bérleti díjaknak köszönhetően nyújthat magasabb hozadékot.
Jobban megéri az agglomeráció?
Mivel az ingatlanok átlagos Ft/m2 árai elsősorban a nagyobb városokban mutatnak dinamikus növekedést, ezért bizonyos esetekben érdemes lehet a szomszédos agglomerációk választékát is számításba venni. Ezzel egyes esetekben a lakásvásárlás költségének majdnem háromnegyede spórolható meg. Miskolc országos viszonylatban az egyik legolcsóbb nagyvárosnak számít, ennek ellenére a kiköltözés itt is elgondolkodtató lehet, a szerencsi kistérségben ugyanis több mint 50%-kal alacsonyabb árakon érhetőek el a lakások.
Eltérő ingatlanárak a borsodi térségben
Az ingatlanpiac az ország egyes területein eltérő képet mutat: míg egyes régiókban a növekedés nem áll meg, addig akadnak olyan térségek ahol csökkenő tendencia érvényesül. A gazdaságilag erős városokra és környékükre egyre bővülő kereslet, az elmaradottabb területekre az elköltözés jellemző, ami az árakra is negatív hatást fejt ki. A lakáspiaci adásvételek számát a szezonalitás erősen befolyásolja, egyes térségekben ez az árakra is hatással van. A borsodi térség városaiban fekvő ingatlanok átlagárait ez a jelenség kevésbé befolyásolja, a lakáspiacon az utóbbi egy évben – kisebb visszaesésektől eltekintve – egy enyhén növekvő tendencia érvényesül. Megyei viszonylatban a tiszaújvárosi Ft/m2 árak emelkedtek a legdinamikusabban, a változás mértéke meghaladta a 25%-ot az elmúlt egy évben, ezzel párhuzamosan Szerencsen és Kazincbarcikán 2-3%-os mérséklődés mutatkozott. Miskolc és Mezőkövesd stagnáló képet mutatott, utóbbi város esetén azonban 2015 júliusában az árak felszöktek, majd az ősz beköszöntével visszaestek. A borsodi térségben Tiszaújváros az egyik legdrágább város, ezt követi Miskolc, ezekhez képest Szerencs és Kazincbarcika átalagárai akár 40-50%-kal is kedvezőbbek lehetnek. A Miskolcon található eladó lakások átlagárai 55%-kal, míg a tiszaújvárosi lakhelyek 40%-kal maradnak el az országos átlaghoz viszonyítva.
Mit hozhat 2016?
A lakáspiacon 2016 áprilisát igazi visszatérésként tarthatjuk számon, ebben a hónapban a válság utáni évek egyik legnagyobb forgalmát regisztrálták, ami a tavalyi év azonos időszakához képest ez 4%-os emelkedést jelent. Amennyiben az év hátralévő részében érvényesül a ciklikusság, úgy az éves forgalom elérheti a 150 ezret is, ez pedig 8-10%-os bővülést jelente 2015-höz képest. A januárban bevezetésre kerülő módosított csok először kisebb zűrzavart okozott, eddig a jogosultak közül kevesen éltek a 10+10 millió forintos kedvezménnyel, a kínálat bővülésével viszont ez változhat. Országos szinten elmondható, hogy a használt lakások árai elmaradnak az új építésűektől azokon a területeken, ahol mindkét ingatlantípus jelen van. A továbbiakban ez a hatás erősödhet, a használt lakások piacán akár 10-20%-kal is csökkenhetnek az árak, a tényleges változásokra azonban az új lakások átadásáig – 2017-ig – kell várni.
Forrás: Ingatlannet.hu