A Greenpeace szerint bebizonyosodott, hogy a 2015 őszén indított földárverések ténylegesen veszélyeztetik a magyar vidék jövőjét, az ott élő emberek megélhetését; megfosztják a kis- és családi gazdálkodókat a földhöz jutás valódi esélyétől; és tovább rontják az ökológiai gazdálkodás amúgy is kritikus helyzetét.
A ma bemutatott Ángyán-jelentés tényekkel támasztotta alá, miként lettek a földárverések igazi vesztesei Fejér megyében a helyi kis- és családi gazdálkodók.
Dr. Ángyán József jelentésében a 2015. október 15-én elindított, és november 15. – december 31. között Fejér megyében lebonyolított árveréseket elemzi. Az itt lezajlott folyamatok a földprivatizáció állatorvosi lovának tekinthetőek.
Fejér megyében az első privatizációs hullámban összesen 17 000 hektárnyi területet, 392 db birtoktestet árvereztek el eredményesen. Az előírások alapján az új tulajdonosok lakhelye legfeljebb 20 km-re lehetett a megvásárolt földterület közigazgatási határától.
Helyi lakos kezébe azonban az elárverezett birtoktestek összterületének csupán 20%-a került, 29 településen pedig egyáltalán nem volt helybeli nyertes. Az összes eladott földterület 28,7%-át a birtoktesttől 25 km-nél távolabb – esetenként akár 100 km-re – lakók nyerték el; közel 1100 hektárt budapesti lakhelyűek szereztek meg. A Fejér megyei földárverések eredményeképpen mintegy 291 birtoktest, több mint 13 600 hektár állami földterület került más településen élők magántulajdonába.
A jelentésből kiderül továbbá, hogy a megyében meghirdetett területek több mint 40%-a 100 hektárnál nagyobb területű, 200-300 millió forintért elkelt birtoktest. A mai mezőgazdasági jövedelmi viszonyok mellett ekkora összegeket a valóban helyben élő, gazdálkodó családok nem tudnak földvásárlásra fordítani.
„A Greenpeace évek óta az ökológiai gazdálkodás szélesebb körű elterjesztésén dolgozik. Ez nem csak vegyszermentes gazdálkodást jelent, hanem élhető vidéket is. Az a célunk, hogy a helyi közösségek maguk termeljék meg a számukra és a társadalom számára szükséges, egészséges élelmiszert” – mondta Rodics Katalin, a Greenpeace agrárkampányosa.
Az Ángyán-jelentés eredményeinek ismertetésével a Greenpeace arra hívja fel a figyelmet, hogy a nagybirtokrendszereket létrehozó, jelenleg folyó földprivatizáció megállítása az egész nemzet érdeke; az állami tulajdonban lévő földterületek sorsáról társadalmi egyeztetés szükséges.