Eduardo Sacheri Szemekbe zárt titok című regénye a 70-es évek Argentínájába kalauzolja el olvasóját. Sacheri más regényeihez hasonlóan a népszerű Szemekbe zárt titokból is készült film; 2010-ben Juan José Campanella rendezésével a legjobb idegen nyelvű alkotásnak járó Oscar-díjat zsebelte be a filmváltozat, majd 2015-ben Nicole Kidman és Julia Roberts főszereplésével Billy Ray rendezésében került a legújabb filmadaptáció a nagyközönség elé.
A történet szerint a nyugdíjba vonuló Benjamín Chaparro vizsgálóbírósági titkár képtelen szabadulni egy harminc éve történt tragédiától; egy fiatal nő brutális erőszak és gyilkosság áldozatává vált a hálószobájában. Chaparro elhatározza, hogy könyvet ír az esetről, hogy kiírja magából a történteket; visszaemlékezése során számos titkot tudhat meg az olvasó. Mindeközben újból szerelemre lobban Irene Hornos iránt. Sacheri regénye hiteles képet ad a korrupcióról és az igazságszolgáltatás rendszerének működésképtelenségéről.
A Szemekbe zárt titok egy politikai thriller krimi-elemekkel; a krimi-vonal elsősorban arra szolgál, hogy színt vigyen a regénybe, mintsem dominálja azt. Sacheri mesteri karakterábrázolásának köszönhetően a regénybeli szereplők valósággal megelevenednek az olvasó szemei előtt. A regény meglehetősen lassú iramú; az olvasó nyomon követheti a főhős tanakodásait, miközben Sacheri fokozatosan növeli a feszültséget, és időnként egy-egy váratlan fordulattal lepi meg az olvasót.
A történet két síkon játszódik; egyrészt Chaparro megpróbálja kideríteni, hogy ki okozta a fiatal nő halálát, másrészt harminc évvel később megpróbálja leírni a tragikus esetet, miközben reménytelenül szerelmes Irenébe. A Szemekbe zárt titok egy nosztalgikus, vágyódással és múltbeli visszatekintésekkel teli regény, melyben az érzelmi sík legalább olyan hangsúlyos, mint a politikai atmoszféra hiteles megfestése. Az olvasó megismerheti Chaparro élettörténetét, így a szerelmeit is, valamint megtudhatja azt is, hogy mit jelent a férfi számára a barátság.
Akik eddig csupán filmen látták Campanella történetét, nagy valószínűséggel a könyvváltozatot is élvezni fogják majd, hiszen számos eltérés van a kettő között, így a regény és a filmváltozatok olykor más-más regénybeli folyamatokra helyezik a hangsúlyt. Mind a regény, mind a filmváltozatok hiteles korrajzként szolgálnak a hetvenes évek Argentínájáról így az országban burjánzó korrupcióról és a kort meghatározó diktatúráról is. Mindazok, akik többet szeretnének megtudni ezen időszakról, mindenképp vegyék kezükbe Sacheri klasszikussá vált regényét, hiszen a szerző gondoskodik arról, hogy a történelmi háttértudással nem rendelkező olvasói számára is élvezetes és érthető legyen regénye.