A brit S. J. Watson neve minden bizonnyal sokak számára ismerősen cseng; a szerző világsikerű és díjnyertes Amnézia (korábban: Mielőtt elalszom) című könyvéből film is készült Nicole Kidman főszereplésével. Az ígéretes író második regénye A másik én, egy izgalmas pszichológiai thriller, mely tavaly jelent meg angol nyelven. A regény azóta Kanadában már bestsellerré vált, és várhatóan még más országokban is meghódítja az eladási listákat.
A cselekmény szerint a harmincas éveiben járó Julia meggyilkolt húga halála körülményeinek felderítésével próbálkozik, amikor bajba keveredik saját titkos vágyai miatt; az interneten keresztül megismerkedik egy rejtélyes idegennel, akibe teljesen belehabarodik, ám idővel kiderül, hogy a férfi nem az, akinek mondja magát. Onnantól kezdve nincs menekvés, Julia hiába próbál pontot tenni az afférra, veszélybe kerül, és nem csak ő, hanem a családja, házassága és az élete is.
Julia élete meglehetősen átlagos, így a regény kezdetekben elsöprő dinamika helyett Julia életének monotonitását próbája visszaadni, így lassan indul be és sokáig elég hétköznapi. Az olvasó ez idő alatt egyre mélyebben tekinthet be a nő életébe és egyre jobban megismerheti gondolatait, vágyait és nem utolsó sorban a múltját. Julia tizenévesen kénytelen volt húga, Kate gondját viselni, így már fiatalon hatalmas felelősség nehezedett rá. Kate fiatalon teherbe esett, ám képtelen volt gyermeke gondját viselni, így Juliára hárult a nevelés. Julia megtudja, hogy halála előtt Kate egy internetes oldalon megismert férfiakkal találkozott, így az oldalon próbál a potenciális elkövető nyomára bukkanni, nem számolva azzal, hogy milyen veszélyeket rejthet ez magában…
Watson regénye igazán aktuális napjainkban, hiszen felhívja a figyelmet az internetes ismerkedésben rejlő veszélyekre; talán a könyv elolvasása után néhányan jobban meggondolják majd, hogy milyen adatokat adnak ki magukról és mennyire bíznak meg idegenekben. Julia történetét éppen aktualitása, hétköznapisága, valamint a szereplők megfoghatósága miatt érezheti közel magához az olvasó, hiszen hasonló dolog bármelyikünkkel megtörténhet, és megannyian képesek vagyunk elveszíteni a fejünket Juliához hasonlóban; ez teszi Watson thrillerét hátborzongatóvá. A szerző mesterien fokozza az olvasó feszültségét egyenesen a végletekig. Az olvasó együtt izgul Juliával, amikor a nő beleveti magát az internetes ismerkedésbe, és amikor már azt hiszi, hogy tudja mi fog történni, Watson a könyv befejezésével egy elképesztő csavarral cáfolja meg az olvasó addigi feltételezéseit.
A másik ént élvezni fogják mindazok, akik szeretik a lélektani témájú krimiket és thrillereket, kedvelik a megoldandó rejtélyeket, valamint akik szeretik, ha egy könyv túlfeszíti húrt és a végsőkig kétségek között tart. Watson regénye könnyen magával ragadja az olvasót, így garantáltan letehetetlenné válik – annak ellenére, hogy egyébként meglehetősen hosszú a könyv. Sebaj, legalább így az olvasóknak bőven van idejük elmerülni a szerző világában és feltételezéseket tenni a végkifejletet illetően – hogy aztán Watson szembesítse őket a megdöbbentő, tényleges befejezéssel. Remélhetőleg még számos hasonlóan zseniális regénnyel ajándékozza meg Watson olvasóit a jövőben.