Pekingben január 16-án százmilliárd dollár alaptőkével megkezdte működését az Ázsiai Infrastrukturális Beruházási Bank (AIIB), melyet a Világban és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) riválisának tartanak. A bank megalakulásáról szerdán a Magyar Szociális Fórum adott hírt, mert az állami média hallgatott róla.
Az AIIB három legnagyobb részvényese Kína, India és Oroszország. Az Egyesült Államok ellenezte az új bank létrehozását, de nem sikerült megakadályoznia, hogy ne csatlakozzon hozzá Ausztrália, Franciaország, Nagy-Britannia, Németország, Olaszország, a Fülöp-szigetek és Dél-Korea.
Az 57 alapító tagállam közül eddig harmincan ratifikálták az AIIB-ről szóló megállapodást, és ezzel lehetőség nyílt a bank üzembe helyezésére. A többi 27 államnak 2016 végéig kell letétbe helyeznie a ratifikációs okmányt. Működésének első öt-hat évében az AIIB évente 10-15 milliárd dollárt ad kölcsön infrastrukturális fejlesztésekre. A kölcsönök folyósításáról kormányzó tanácsa dönt.
Az elsők között nyújtotta be kérelmét Oroszország, hogy kiépíthesse az Északi-tenger menti vasutat, és összekapcsolhassa a szárazföldi és a tengeri áruszállítást. Nepál vízi erőmű építésére és városfejlesztésre kér hitelt. Az első hitelek folyósításáról fél éven belül döntenek.
Az új bank abban különbözik az amerikaiak uralta IMF-től és Világbanktól, hogy nem kényszerít ésszerűtlen követeléseket a hitelt felvevő államokra, és ezzel a magatartásával elősegíti a fejlődő országok fejlődését – írta a Reuters.
Pierre Gramegna luxembourgi pénzügyminiszter szerint a bank létrejötte „újabb bizonyíték arra, hogy a világgazdaság új egyensúlyra tesz szert”.
A készpénz szűkében lévő Európának fontos az AIIB kezdeményezés – mondták a Reutersnek a megalakuláson résztvevő európai pénzügyminiszterek. Egyesek azt remélik tőle, hogy mérséklően hathat a geopolitikai feszültségekre, mert hidat verhet a világ különböző térségei között. „Az AIIB amolyan békekezdeményezés. Stabilabbá válhat a világ, ha a selyemút gazdaságai jobban összefonódnak egymással” – vélekedett a luxembourgi pénzügyminiszter.
A bankot útjára bocsátó megnyitó beszédében Hszi Csin-ping kínai elnök óriásinak nevezte Ázsia szükségletét az alapvető infrastrukturális fejlesztésre, és azt mondta, hogy a bank célja a projektek „magas minőségben és olcsón” történő megvalósítása. Jin Liqun, az AIIB elnöke újságíróknak vasárnap úgy nyilatkozott, hogy a kölcsönöket amerikai dollárban fogják nyújtani, de a bank más valutákkal, köztük euróval és jüannal is növelheti alaptőkéjét – ismertette a történteket a Magyar Szociális Fórum.