2015. október 5-10.
* Október 6., kedd 16 óra – Paszeri Öreg Épület (Miskolc, Papszer 1.)
A LÁMPÁS ÉN VAGYOK – TANÁROK ÉJSZAKÁJA
VISSZAPILLANTÓ – Régészeti kalandozások a honfoglaló magyarok világában
Téma: „Elit alakulat”
Előadó: Révész László régész
Ez év októberében egy éves az „Elit alakulat” – a Kárpát-medence leggazdagabb honfoglalás kori temetői című kiállítás. Az Év kiállítása 2014 címet elnyert tárlatot ismerhetik meg a látogatók a múzeum által indított Visszapillantó sorozatban. A sorozat vendége, Révész László régész vezetésével 1986 és 1990 között Észak-Magyarországon, a Bodrogközben található Karos falu határában tárták fel a Herman Ottó Múzeum régészei a Kárpát-medence máig leggazdagabb honfoglalás kori temetőit. Az „Elit alakulat” e temetők kutatását és leleteit mutatja be.
Jegyváltással látogatható rendezvény.
* Október 8., csütörtök 17 óra – Teátrum Pincehely Galéria
VIDÉKI SZELEP – Kortárs Művészeti Fórumok a TPG-ben
SECCO-FALKA II. – Nemzetközi Festészeti Találkozó megnyitója
Köszöntőt mond: Dr. Pusztai Tamás múzeumigazgató, Kákóczki András intézményvezető
A kiállítást bemutatja: Urbán Tibor képzőművész, kurátor
Megnyitja: Némethi Lajos költő, író
Kiállító művészek:
Burai István (HU), Elżbieta Cieszyńska (PL), Andrzej Cieszyński (PL), Janusz J. Cywicki (PL), Dunai Beáta (HU), Csabai Renátó (HU), Drozsnyik István (HU), Éliás István (HU), Fátyol Zoltán (HU), Homonna György (HU), Horváth Kinga (HU), Kavecsánszki Gyula (HU), Magén István (HU), Méhes László (HU), Nógrádiné Kiss Magdolna (HU), Láng Eszter (HU), Lenkey-Tóth Péter (HU), Lőrinc Róbert (HU), Lukács Róbert (HU), Pataki János (HU), Pálfalusi Attila (HU), Puskásné Pásztor Márta (HU), Barbara Szal-Porczyńska (PL), Seres László (H), Stark István (HU), Danuta Tohl (PL), Zdzisław Tohl (PL), Urbán Tibor (HU), Varsányi Emília (HU), Vass Tibor (HU), Veres Attila (HU), Edita Voluščoková (SK), Rena Wota (PL), Emília Zavacka (SK), Zombori József (HU)
Conceptus…
2012-ben tizenhat hazai művész vehetett részt a Secco Falka I. projektben, ahol a kihívást a TPG falaira, a helyszínen való festés jelentette. 2015-ben már 34 alkotó, két csoportban igyekszik megfelelni az újabb tematikus kiírásnak. Az egyik csoport, csak fehér színben (land art közeli munkákat, objekteket) installációkat készít, míg a másik csoport 40×30 cm-es vászonra festi meg elképzeléseit. A szervező (a kisgaléria kurátora) a postán elküldött alkotásokból (művészek nélkül), a TPG újonnan kijelölt falára felragasztva hozza létre a Secco Falka II. Nemzetközi Festészeti Találkozó állandó bemutató helyét. Az alkotóknak, mint minden jóakaratú embernek, „meg kell küzdeniük, szinte öklözniük kell” azért a tájért, amelyet őseiktől örököltek és szeretnének átadni az őket követő generációknak. Erre utal a kicsit pikánsan áthallásos „Táj Box” cím is. A feladatban, a közös gondolati érintés a fontos, mellyel csatlakozhatnak a Föld megmentéséért dolgozó ember-társainkhoz. Az ötletgazda ismét Urbán Tibor képzőművész, aki a Vidéki Szelep I. Kortárs Művészeti Fórumok címszó alatt kiállítás-sorozatot is indít, ahol a csoportos és egyéni bemutatók mellett performanszok, zenei és irodalmi megnyilvánulások is szerepet kapnak.
* Október 9., péntek 17 óra – Rákóczi-ház (Miskolc, Rákóczi u. 2.)
MESE, MESE, MESKETE – MÚZEUMBA JÖTTÖK-E?
Óvodapedagógusok Napja
A Miskolci Galéria óvodapedagógusoknak szóló szakmai délutánján rendhagyó módon kerül feldolgozásra egy múzeumi kiállítás. A résztvevők megelevenedő tárgyakkal, beszédes mozdulatokkal, mesébe illő történetekkel, zenés játékokkal találkozhatnak különleges múzeumi miliőben. A programban megismerkedhetnek és kipróbálhatnak olyan fazekas technikákat, amelyek óvodásokkal is megvalósíthatóak.
* Október 9., péntek 17 óra – Feledy-ház (Miskolc, Deák tér 3.)
IRODALMI FONÓ
Téma: Vass Tibor versei
A Gömörország Regionális Kulturális Egyesület és a Múzsák Kertje Alapítvány szervezésében
* Október 10., szombat 10 óra – Színészmúzeum (Miskolc, Déryné u. 3.)
Sétálj, gyalogolj, bringázz velünk! Kulturális tereink másként
TÁRLAT-TÚRA
A Tárlat-túrán a Herman Ottó Múzeum és a Miskolci Galéria legizgalmasabb kiállításait járjuk végig. Nem csak az aktuális tárlatokkal, de az azoknak helyet adó épületek történetével is megismerkedünk.
A Tárlat-túra a hagyományoknak megfelelően a Színészmúzeumból indul. Az ország első kőszínházának helyén létesített kiállítóhelyen, A Futrinka utcán innen és túl című bábkiállítást tekintjük meg a legkisebbeknek ajánlva a bábszínházakból, filmekből ismert figurákat felvonultató kiállítást. Utunk ezután a Feledy-házba, majd a Petró-házba vezet. Innen a Rákóczi-házba indulunk, ahol két kiállítást nézünk meg: Borsos Miklós, a Rajzoló címmel az ismert szobrászművész kevéssé ismert arcát mutatjuk be látogatóinknak, akik megtekinthetik az ERDÉLYEN INNEN – ALFÖLDÖN TÚL- A Fekete-Körös völgye a századfordulón c. kiállítást is. A túra a Papszeri öreg kiállítási épületben folytatódik, ahol egy elbúcsúzó tárlatot, Mecser Róbert műgyűjtő kollekciójából összeállított Magyarország nagy és dicső királyai című kiállítását nézhetik meg. A műgyűjtő által közreadott 1664-ben Nürnbergben, Nádasdy Ferenc gróf költségén kiadott, magyar királyokat felsorakoztató portrésorozat 59 rézmetszetét és más középkori relikviákat felvonultató kiállítás igazi ritkaságokat mutat be. A Papszerről a túra utolsó állomásához, a múzeum Görgey utcai épületéhez érünk, ahol a Pannon-tenger Múzeumot nézhetik meg az érdeklődők.
Regisztrációhoz kötött, jegyváltás mellett látogatható rendezvény. A hat kiállítóhelyet mindössze egyetlen jeggyel lehet megtekinteni.