2025. 01. 9. csütörtök

Marcell
1 EUR 416 HUF
1 GBP 499 HUF
Kezdőlap » Közélet » Köztünk szólva » Szijjártó javaslatokat tett az uniós biztosnak a válság megoldására

Szijjártó javaslatokat tett az uniós biztosnak a válság megoldására

AZ EU-nak haladéktalanul létre kell hoznia egy olyan európai erőt, amely képes Görögország határainak megvédésére, továbbá az uniónak kellene finanszíroznia egyes közel-keleti országokban lévő menekülttáborokat – mondta a külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Budapesten.

Szijjártó Péter – a Pintér Sándor belügyminiszterrel és Dimitrisz Avramopulosz migrációs ügyekért, uniós belügyekért és uniós polgárságért felelős biztossal közösen tartott – sajtótájékoztatóján kiemelte: a magyar kormány nevében arra tett javaslatot, hogy az EU hozzon létre egy európai erőt a görög határok megvédésére. Ennek érdekében Magyarország kész a nemzeti szerepvállalásra, rendőröket, katonákat és pénzt is adna.
Hozzátette, a háborús zónából menekülők érdeke, hogy az otthonukhoz legközelebb várják ki, amíg a háború véget ér, ezért az uniónak át kellene vennie a törökországi, jordániai és libanoni menekülttáborok finanszírozását, és ott új táborokat is létrehozhatna, ha kell. Ezekben az esetekben kell kvótákat alkalmazni, mert ekkor van értelme – hangoztatta Szijjártó Péter. Ha EU-n kívül nem találnak megoldást, egyáltalán nem lesz megoldás a válságra – mondta.
A külügyminiszter szerint a közös menekültügyi rendszer nem volt felkészülve – bár nem is lehetett – a népvándorlásra, arra, hogy egyszerre érkeznek menekültek és gazdasági bevándorlók, köztük olyanok, akik elutasítják a nemzetközi jogszabályokat és az együttműködést.
Úgy látja, elhúzódó válságról van szó, amelynek kimeríthetetlen tartalékai vannak, emberek több tízmilliós nagyságrendjéről van szó.
Szijjártó Péter kitért a Magyarország déli határánál szerdán történtekre adott nemzetközi reakciókra is. „Bizarr és megdöbbentő”, ahogy a nemzetközi politikai élet és a nemzetközi média egyes szereplői interpretálták az eseményeket, ahogy a nemzetközi politika egyes megbecsült szereplői azok oldalára álltak, akik órákon át dobálták a rendőröket kövekkel és betondarabokkal – fogalmazott. Akik így nyilatkoztak, azok biztatást adnak ezeknek az embereknek, és felelősséggel tartoznak, ha megismétlődnek ezek az események – jelentette ki. Hozzáfűzte: felelőtlen nyilatkozatok vezettek az EU legsúlyosabb kihívásához is, amellyel most szembenézünk.
A miniszter kiemelte: bármilyen kritika érje is az országot, Magyarország ilyen agresszív embereket a területére sosem enged be, még átutazni sem. Magyarország megvédi a határait, bármilyen felháborító reakciókat kapjon bárkitől a nemzetközi politikai életben – közölte.
Dimitrisz Avramopulosz arra kérte Magyarországot, folytassa az együttműködést az EU-val, hogy közös és tartós megoldást találjanak a jelenlegi válságra, mert az nem fog rövid időn belül megoldódni.
Az uniós biztos megerősítette korábbi nyilatkozatát, amely szerint „Magyarország nincs egyedül”. Hangsúlyozta a szolidaritás jelentőségét, amely – mint mondta – az EU alapelve.
Nehéz időket él át minden európai ország, és az nem jelent megoldást, ha a probléma egyik országból a másikba tevődik át – fogalmazott. Hozzátette: ezek az idők próbára teszik az uniót, és a tagállamokon múlik, hogy együtt találjanak megoldást.
Megjegyezte: nem mindig értenek egyet a Magyarország által alkalmazott módszerekkel, a „falak” ideiglenes megoldást jelentenek, mert azt a célt szolgálják, hogy más irányba tereljék a bevándorlók áramlatát. Nincs olyan fal, amelyen ne lehetne átmászni, és nincs olyan tenger, amelyen ne lehetne átkelni, ha az ember erőszakkal néz szembe – fogalmazott. Azt mondta, akinek szüksége van rá, annak nemzetközi védelmet kell nyújtani, ez keresztényi kötelesség is.
Pintér Sándor azt hangsúlyozta: Magyarország kész az együttműködésre, és erre a kihívásra csak közös európai válasz adható. A belügyminiszter egyértelműnek nevezte, hogy egy ország nem tud megbirkózni ezzel a problémával, megfelelő utat, közös megoldást kell találni.
Kitért arra, hogy vannak nagyon sokan, akik menekültként érkeznek, mert hazájukban fegyveres harcok vannak és az életüket kockáztatják. Ugyanakkor sok problémát okoz, hogy ezekhez az emberekhez, a menekültstátusukat kihasználva nagyon sokan illegális migránsként, gazdasági menekültként csatlakoznak – mondta.
A belügyminiszter megköszönte az Európai Unió támogatását, majd hozzátette: Magyarország a külső határok védelmére és a menekültek ellátására több mint 200 millió eurónyi összeget fordított.
Hangsúlyozta: az uniós külső határokat Magyarország szeretné megvédeni annak érdekében, hogy a belső határok – és ezáltal a közösség egyik legnagyobb vívmánya, az utazás szabadsága – megmaradhassanak.
Dimitrisz Avramopulosz a sajtótájékoztató után látogatást tesz a bicskei befogadóállomáson Pintér Sándor belügyminiszterrel és Végh Zsuzsannával, a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal főigazgatójával együtt.

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

A Rotary Ifjú Zseni idei nyertesei
Augusztusban fölszállt a fehér füst…, a sok-sok pályázó közül megtaláltuk azt a három tehetséges fiatalt, akik ebben az évben megnyerték pályázatunkat…

További cikkek

Újra összejöttek a Szomszédok
Újra összejöttek a Szomszédok! Janka, Jutka és Feri a régi szép időket elevenítették fel, ahonnan nem hiányozhatott természetesen a nagynéni konyakos …

Facebook

Időjárás

Hirdetés

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp

Hirdetés
Hirdetés