2024. 10. 31. csütörtök

Farkas
1 EUR 408 HUF
1 GBP 487 HUF
Kezdőlap » Életmód / Medicina » Medicina » Csendben szenvedő anyukák – Ízületi fájdalmak kisgyermek mellett

Csendben szenvedő anyukák – Ízületi fájdalmak kisgyermek mellett

Anyukaként folyton arra gondolunk: csak gyermekünk egészséges legyen. Ez természetes aggodalom, hisz mindannyian a legjobbat szeretnénk nekik. De vajon gondolunk-e saját magunkra, miközben mindent megteszünk a gyermek kiegyensúlyozott fejlődéséért, boldogságáért? A kiságyból való kiemelés, a pelenkázás, a négykézláb lovacskázás mind megterhelőek ízületeink számára. Gyakran küzdünk fájdalmakkal, de édesanyaként csak a legritkább esetben panaszkodunk emiatt. Hogyan végezzük helyesen ezeket a mindennapi mozdulatokat, hogy ne fájjon a derekunk, térdünk, csuklónk, ne kopjanak porcaink? Az Ízületőr (www.izuletor.hu) szakértői ehhez adnak tippeket.

Folytonos hajolgatás a gyerekért a kiságyba, fürdetéskor a kádba? Szaladgálás, felhőtlen játék a kertben, négykézláb lovacskázás? Kisgyermekes anyukaként bizonyára igaznak érezzük az állítást, hogy a mindennapi élet is sport! Nem árt tudnunk azonban, hogy ezek az ártatlannak tűnő mozdulatok komoly terhelést jelentenek ízületeink számára, és hosszú távon porckopáshoz vezethetnek.

Már a terhesség alatt figyeljünk oda

A babavárás hónapjaiban folyamatosan változik testünk, testtartásunk. A méh növekedése nyomást fejt ki a medence érrendszerére, a medencealapi izmokra és szalagokra.  A hormonok lazítják az ízületi szalagokat, így a szülés közeledtével egyre rugalmasabb lesz a csontok közötti összeköttetés. A terhesség alatt a testsúly növekedésével különösen a gerinc, a medence és a lábak terhelése nő jelentős mértékben. Emellett a várandós nők nagy részénél csökken a lábboltozat magassága, a láb hossza pedig 2-10 milliméterrel nő.

Mindezek következtében a terhesség alatt sokan küzdenek különböző ízületi problémákkal. Az egyik leggyakoribb mozgásszervi tünet a derékfájdalom, hátfájással pedig szinte minden kismama küzd.

Kisgyerek mellett: kopik a porc

Édesanyaként egy gyermek születését követően komoly fizikai igénybevétellel járó feladatokat is el kell látnunk: a babát napjában több százszor is felemeljük, görnyedünk pelenkázás, fürdetés és szoptatás közben, emelgetjük a nehéz babakocsit vagy hordozót, ki-be emeljük a gyermeket az autóba.

Ezek a mindennapi feladatok különösen megterhelőek az anyuka ízületei számára, emiatt sokszor már fiatalon kialakulhat a porckopás. A porckopás pedig nem egyszerűen a porc elöregedésének következménye, hanem az ízületi porc mennyiségének és minőségének károsodása. Jó tudni, hogy a porckopás egy idő után vissza ugyan nem fordítható, de lassítható, késleltethető folyamat.

Az édesanyák nem panaszkodnak

Sok nő tölti mindennapjait otthon a háztartásban, gyereket nevelve. A Magyar Gyógytornász- Fizioterapeuták Társaságának 2014-es kutatása rámutatott, hogy az olyan hétköznapi aktivitásokat, mint a házimunka vagy a kisgyermekek cipelése, emelgetése a férfiak jóval nagyobb arányban érzik megterhelőnek, mint a nők.

Ez az adat azonban inkább azt mutatja, hogy a nők ezzel kapcsolatban sokkal kevesebbet panaszkodnak, holott lenne rá okuk. Akik heti 1,5 óránál többet foglalkoznak gyerekek emelgetésével és hordozásával, azok egyharmada szenved térdfájdalomtól, és majdnem ugyanennyien (26%) számolnak be derék, illetve gerinctáji problémákról.

Az édesanyák ezeket a fájdalmakat sokáig képesek elviselni, csendben szenvednek akár évekig. Leggyakrabban a gyerek két éves korára a panaszok már nyugtalanítóvá válhatnak, és komolyan befolyásolhatják az érintett nők életvitelét. Fontos, hogy amennyiben ilyen jellegű fájdalmaink vannak, még időben keressünk fel egy szakembert!

Gyakori az ínhüvelygyulladás

Sokan nem tudják, hogy a derék- és a hátfájás nem az egyetlen gyakori probléma. Az ínhüvelygyulladás nemcsak azokat érinti, akik napi szinten monoton munkát végeznek kezeikkel (például pénztárosok, gépírók, zenészek, és azok, akiknek a varrás vagy kötés a hobbijuk), a kisgyermekes édesanyák is jelentős veszélynek vannak kitéve.

Ennek oka elsősorban az, hogy helytelenül emeljük fel a gyerekeket. Sok édesanya ugyanis rendszeresen úgy veszi kézbe kisbabáját, hogy saját kezét a pici hóna alá helyezi, ezzel jelentősen megterhelve a hüvelykujjat és az ínakat. Minél nehezebb a gyermek, és minél mélyebbről emeljük meg, annál nagyobb veszélynek tesszük ki magunkat, jelentősen megnövelve az ínhüvelygyulladást esélyét. Ügyeljünk arra, hogy ne az ínakra helyezzük a terhelést. Ne a hónalja alá nyúljunk, ujjainkat L-alakban tartva, hanem a gyereket az oldalánál, bordáinál fogva emeljük fel, ujjainkkal félkört formázva.

Tippek az Ízületőr (www.izuletor.hu) szakértőitől

• Várandósság alatt:
 Már a terhesség alatt fokozottan ügyeljünk a testtartásunkra. A helyes gyakorlat elsajátításával csökkenthetjük a szülés után kialakuló hát- és derékfájás kockázatát.
 A 12. héttől érdemes elkezdeni a testmozgást, hogy megőrizzük erőnlétünket. Legbiztonságosabb a kismamatorna, ami a terhesség időszakára, a szülésre és a közvetlen szülés utáni időszakra is felkészíti a kismamát.
 További mozgásformákkal kapcsolatban mindig kérjük ki orvosunk véleményét.

• Baba- és gyermekbútorok kiválasztása, beállítása:
 A pelenkázó asztal legyen megfelelő magasságban, hogy ne kelljen fölötte görnyedni.
 Ne hajoljunk mélyen a kiságyba: amíg a baba kora engedi, legyen a fekvő rész magasan. Válasszunk tehát állítható magasságú vagy magasabb kiságyat a baba számára.
 Amennyire a lehetőségek engedik, a folyamatos cipekedés miatt válasszunk kisebb súlyú babahordozót, babakocsit, gyerekülést.

• Hordozás:
 Többféle méretű hordozókendő létezik, melyet minden esetben a baba életkorához, mozgásfejlettségéhez igazítva válasszunk ki.
 Újszülöttek hordozásakor a minden irányban rugalmas, pamutból kötött hordozókendő ideális választás.
 Fontos, hogy a kendőt mindig megfelelően szorosra, de kényelmesre kössük! A megfelelő szorosság azt jelenti, hogy a testünk olyan szorosan simul a babáéhoz, hogy bármerre is hajolunk, a gyermek szinte nem távolodik el tőlünk.
 Ügyeljünk arra, hogy a háta és a feje is megfelelően legyen megtámasztva. A kendő megkötésekor a baba csípője mellett a gerincére szintén ügyeljünk.
 Figyeljünk a kisbaba lábtartására is, hogy a hordozóeszköz ne csak a baba popsiját támassza meg alulról, hanem teljes hosszában a combjait is – egészen a térdhajlatokig.
 A baba teste mindig felénk forduljon, soha ne legyen nekünk háttal!
 Ha nagyobb a baba, hátunkhoz is köthetjük. Ebben az esetben fontos, hogy a vállunk felett előre kilásson a gyermek, és hagyjunk megfelelő kendőhosszúságot elalvás esetén a baba fejének megtámasztásához.
 Túrázáshoz léteznek speciálisan a baba hordozásához kifejlesztett hátizsákok. Ha szeretünk kirándulni, szerezzünk be egy ilyet.
 A helyes hordozási technikát érdemes szakértőtől elsajátítani!

• Emelés:
 Tanuljunk meg helyesen emelni: ne a derekunkat terheljük, hanem a lábizmot használjuk, a mozdulatot egyenes háttal végezzük.
 Sose forduljuk meg emelés közben, fokozottan ügyeljünk arra, hogy ne csavarjuk meg derekunkat.
 A nagyobb gyerekeket tanítsuk meg segíteni: emeléskor kapaszkodjanak testünkbe.

• Hogyan vigyük gyermekünket:
 Ha a kisgyermeket magunkhoz ölelve visszük, nem terheljük a gerincünket.
 Ügyeljünk arra, hogy a gyerekeket soha ne tartsuk csak az egyik csípőnkön.
 Használjuk mindkét kezünket, és tartsuk őket kiegyensúlyozva.
 Az édesanyák igen ügyesen végeznek több dolgot párhuzamosan. Azonban fontos tudni, hogy ha az egyik kezünkben gyermekünket tartjuk, a másikkal pedig például telefonálunk, jelentősen megterheljük mindkét vállunkat és nyakizmunkat, ami nyakfájáshoz vezethet.

• További tippek:
 Szoptatáskor, cumisüvegből történő etetéskor fontos, hogy üljünk. Érdemes hengerpárnát tenni derekunk mögé és a karunk alá is, hogy csökkentsük a rájuk eső terhelést.
 Amikor babakocsit választunk, ne csak a dizájnra figyeljünk, hisz a legtöbb mutatós darab úgy van megtervezve, hogy ahhoz, hogy kényelmesen tudjuk őket tolni, előre kell görnyednünk. Tartsuk szem előtt: a legfontosabb szempont, hogy elég magasan legyen számunkra a babakocsi fogantyúja, és könnyedén mozogjanak a kerekek, hogy a lehető legkisebb erőfeszítéssel tudjuk tolni.
 Földön ülve próbáljuk hátunkat megtámasztani: dőljünk a falnak vagy egy bútornak, használjunk párnát.
 A gyakran használt, nehezebb játékokat vagy egyéb tárgyakat ne a földön, hanem derékmagasságban, könnyen elérhető helyen tartsuk.
 Izmaink rugalmasságának megőrzése érdekében sajátítsunk el néhány gerincnyújtó-gyakorlatot, és végezzük őket rendszeresen.

Fogadjuk meg az Ízületőr szakértőinek tanácsait, ügyeljünk ízületeink épségére, egészségünk megőrzése érdekében pedig a szoptatási időszak után használjuk kúraszerűen a patikákban kapható porcépítő készítményeket!

forrás: Ízületőr weboldal – www.izuletor.hu

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

További cikkek

Facebook

Időjárás

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp