2015. június 8-14.
* Június 10., szerda 16 óra – Herman Ottó Múzeum Kiállító Épülete (Miskolc, Papszer 1.)
VISSZAPILLANTÓ 5.
Régészeti kalandozások a honfoglaló magyarok világában
Téma: Rokonok — mit mondhat a genetika a honfoglaló magyarokról?
Előadó: Mende Balázs régész, paleoantropológus, az MTA Régészeti Intézetének munkatársa
Amikor a magyarság genetikai összetételének kutatásáról beszélünk, sokszor elfelejtjük, hogy csupán az mtDNS és Y-kromoszóma polimorfizmusainak vizsgálata nem fog a magyar őstörténet számára valamiféle égi jelként szolgálni. A népességtörténeti folyamatok megismerhetőségének határait tiszteletben kell tartanunk, főként az európai népességtörténeti folyamatokban egyedülállóan bonyolult magyar etnogenezis tekintetében.
A modern régészeti kutatás ma már elképzelhetetlen az ún. bioarcheológiai tudományok segítsége nélkül. A régészeti korok emberének biológiai adottságai, betegségei, demográfiai viszonyai és nem utolsó sorban rokonsági viszonyai régóta a tudományos kutatás fókuszában állnak. A molekuláris biológia és a technológiai környezet ugrásszerű fejlődése lehetővé tette, hogy az eddig többnyire történeti-nyelvészeti-régészeti módszerekkel kutatott magyar „etnogenezist”, különösen annak honfoglalás kori etapját az archeogenetika módszereivel és eszközeivel bírjuk szóra.
Utolsó előadásunk felvázolja az utóbbi tíz év kutatási eredményeit és próbálkozásait e speciális területen, röviden bemutatva a kutatás elméleti alapjait, módszertani és technológiai nehézségeit. Régész-paleoantropológus vendégünk segítségével választ keresünk arra a kérdésre, hogy megismerhető-e és ha igen, milyen mélységben a magyarság genetikai múltja és megpróbálja tisztázni az ezzel kapcsolatos várakozások realitását is.
*Június 12., péntek 17 óra – Feledy-ház (Miskolc, Deák tér 3.)
IRODALMI FONÓ
Téma: Szonettek
Szerkesztő: Koncz Károly György
(A Gömörország Regionális Kulturális Egyesület és a Múzsák Kertje Alapítvány szervezésében)