A történelem és a romantika remekül passzol egymáshoz, hiszen a múltbeli kalandozás, valamint az érzelme történelmi környezetbe helyezése mindig is sok lehetőséggel kecsegtet. Helena Marten e kettőst kiegészíti még egy műfajjal: a kalandregény-vonal ad plusz színezetet, mélységet könyveinek, ami következtében igazán árnyalt történeteket olvashatunk tőle – aki már találkozott A kávé illatával és A porcelánfestővel, az már megtapasztalhatta ezt. Az írónő továbbra sem vált korszakot, s nem is kalandozik el a messzi tengerentúlra: a 18. századi Frankfurt és Itália szolgál helyszínül, ahol ismét üzleti ügyek és családtörténet szálai fonódnak egybe elválaszthatatlanul.
A Montanarik tragikus hirtelenséggel családfő nélkül maradnak, aminek „kellemetlen” folyománya a jól menő frankfurti Montanari & Figli kereskedői vállalkozás vezetésének kríziskérdése is. Értelemszerűen az elsőszülött fiút, Robertót teszi meg az eltávozott édesapa örököséül végrendelkezése során, csakhogy ennek teljesítése akadályba ütközik: Roberto egész egyszerűen eltűnt, s jó pár éve hírét sem hallották.
Az üzletnek azonban mennie kell, így a sorban a másik gyerek, Luisa lép helyébe. Nehéz felelősség súlya nyomja vállait, mert az ő feladata egyben tartani a vállalkozást. A helyzet azonban tovább fokozódik: Francescának, apai ágú féltestvérének, aki létezéséről egészen idáig sem ő, sem családtagjai mit sem tudtak, szüksége van rá. Az „apropó” ugyanis az, hogy Francesca egy rebellis férfi feleségeként Szardíniában az utolsó pillanatban menekül meg egy veszélyes szituációból, s egyenesen Frankfurtba kislányával. Férjének azonban nyoma vész, és fogalma sincs, vajon életben van-e még. Luisa elhatározza magát a veszélyes utazás mellett: életét kockáztatva átkel az Alpokon, hogy itáliai rokonai segítségét kérje, még mielőtt a vállalkozás a semmibe vész. Ott azonban nem várt, még nagyobb kellemetlen meglepetés éri…
Marten követi az eddig bevált receptjét: gyönyörű korszakba helyez izgalmas kalandokkal tarkított konfliktusokat. Jellemző a szövevényesség: a cselekményszálak mind egy pontba mutatnak, ahol nagyobb bonyodalmat okozva összefonódnak, s a főhős feladata kibogozni. Luisa karaktere könnyedén elnyeri az olvasó szimpátiáját: személyében bátor, erős nőt ismerhetünk meg, aki családjáért bármit hajlandó és képes megtenni. Nem is csoda, hiszen az olaszok alapvetően családcentrikus nép, és a rokoni szálak fontosak számukra. Lendületük mellett dinamikát ad még a cselekménynek a bonyodalmakon túl a féltestvérek ellentétes személyisége, valamint az üzletvezetésről való eltérő elképzeléseik.
A citromkert egy szolidnak számító történelmi regény, amely képes az olvasót kellemesen elszórakoztatni, miközben bepillantást nyújt a 18. századi kereskedelmi vállalkozások világába. Apróbb, felszíni hibái felett nyugodt szívvel szemet hunyhatunk, mert a legfontosabb kritériumoknak megfelelve élménnyel teli olvasást nyújt Helena Marten ebben a művében is.