(MTI) Az európai stabilitás egyik legfontosabb pilléreként tekintünk Egyiptomra – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az egyiptomi kollégájával, Számeh Sukrival közösen tartott sajtóértekezleten, csütörtökön Budapesten.
Magyarország rendkívül fontosnak tarja, hogy stabilitás legyen az észak-afrikai országban, hiszen azok a terrorszervezetek, amelyek Egyiptom stabilitását veszélyeztetik, azok Európáét is fenyegetik – tette hozzá Szijjártó Péter.
Magyarország határozottan elítéli az olyan terrorcsoportok, mint az Iszlám Állam (IÁ) nevű szervezet, az al-Kaida nemzetközi terrorcsoport, az al-Shabaab iszlamista szélsőséges szervezet vagy a Boko Haram nigériai terrorcsoport tevékenységét – hangsúlyozta a magyar diplomácia vezetője.
Szijjártó Péter úgy vélte, a magyar parlament felelősségteljes és bölcs döntést hozott, amikor megszavazta magyar katonáknak az iraki Erbílbe küldését. Hozzátette, a kormány jelenleg azon dolgozik, hogy az egységek május közepén el tudják foglalni szolgálati helyüket a közel-keleti országban. A külügyminiszter előző nap egyebek mellett erről egyeztetett telefonon Irak és a kurdisztáni regionális kormány külügyminiszterével, a tervek szerint májusban pedig Irakba utazik.
A magyar külügyi tárcavezető kiemelte, a terrorszevezetek tevékenysége súlyos humanitárius katasztrófát okoz a közel-keleti és az észak-afrikai térségben. Emiatt menekültek százai próbálnak Európába jutni a Földközi-tengeren keresztül. Szijjártó Péter úgy vélte, az illegális bevándorlás legeredményesebb ellenszere azon helyi gazdasági és politikai feltételek megteremtése, amelyek segítenek a terrorizmusnak táptalajt adó társadalmi jelenségek lebontásában.
Az egyiptomi külügyminiszter kiemelte, Kairó nagyra értékeli a magyar-egyiptomi kétoldalú kapcsolatokat, és azt reméli, hogy azok a közeljövőben is fejlődhetnek.
Számeh Sukri leszögezte, a terrorizmus destruktív jelenségének felszámolásához egy mércével és átfogóan kell kezelni a világon működő terrorszervezeteket, és egységes hozzáállás szükséges a terrorizmust támogató társadalmi és gazdasági jelenségek lebontásához.
Az egyiptomi diplomácia vezetője elmondta, hogy magyar kollégájával megállapodtak a folyamatos kapcsolattartásról, és olyan politika kilátásba helyezéséről, amely biztonságos helyszínné teheti a Közel-Keletet.
A külügyi tárcavezetők kétoldalú oktatási, tudományos és kulturális együttműködési megállapodást írtak alá, amelynek értelmében a közeljövőben mintegy száz egyiptomi diák érkezik Magyarországra, hogy valamely felsőoktatási intézményben tanulhasson.
Az egyiptomi-magyar kétoldalú kereskedelmi kapcsolatokról Szijjártó Péter azt mondta, azok folyamatosan fejlődnek: 2015 első hónapjában az előző év ugyanezen időszakához képest 17 százalékos emelkedés tapasztalható a két ország kereskedelmi forgalmában. Januárban a teljes áruforgalom közel 21 millió dollárt tett ki.
A magyar diplomácia vezetője hozzátette, tavaly november óta Kairóban is tevékenykedik a Magyar Nemzeti Kereskedőház, és leszögezte, hogy az Eximbank 19,28 millió dollárig hitelkeretet biztosít az egyiptomi befektetőknek.