Zagyvaszántó-Lőrinci határában azbesztiparral foglalkozó üzem működött. Ma Lőrinci északi részén, a lebontott selypi cementgyár területén több tonna, az emberi egészségre különösen ártalmas azbeszttartalmú veszélyes hulladék található az építési törmelékkel összekeveredve. A felszámolás alatt a gyárterületet egy magáncég vette meg, de a vállalt azbesztmentesítést, a törmelékek lefóliázását és elszállítását a mai napig senki sem végezte el.
2014 áprilisában, a választási hajrában Szabó Zsolt fideszes képviselő azonnali intézkedéseket ígért, de eddig látható változás nem történt. Ezért 2014 szeptemberében írásbeli kérdést intéztem a belügyminiszterhez, melyben a különösen ártalmas veszélyes hulladék elszállítását kezdeményeztem, továbbá a szennyezett környezet rehabilitációjáról érdeklődtem. A válasz Fazekas Sándor földművelésügyi minisztertől érkezett, aki elismerte a probléma súlyosságát, a beavatkozás szükségességét. Ezt a választ – érthetően – nem találtam megnyugtatónak, ezért Orbán Viktor közvetlen beavatkozását kértem. A levelet a Miniszterelnökség megküldte a Földművelésügyi Minisztérium részére, aki azt közölte, hogy az egészségügyi katasztrófával fenyegető ügyet áttették az Emberi Erőforrások Minisztériumához.
Eközben azonban 38 évesen elhunyt az első áldozat, egy zagyvaszántói családos férfi. Orvosai megállapították: a betegség azbesztdózis miatt alakult ki.
Zombor Gábor egészségügyért felelős államtitkár szerint környezeti-egészségügyi helyzet megszüntetéséhez, a veszélyes hulladék mielőbbi elszállításához és ártalmatlanításához szükséges 1 293,3 millió forintnyi forrást a Kormány biztosítja. A bürokratikus útvesztők után az ügy visszakerült az Országos Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főfelügyelőség felettes szervéhez, a Földművelésügyi Minisztériumhoz. Sovány eredmény, hogy egy év után elindultak a szennyezett hulladék elszállításához szükséges közbeszerzési eljárások.
Most ismét tájékoztattam Fazekas Sándort arról, hogy személyes, helyszíni tapasztalataim szerint a veszélyes hulladék elszállításával kapcsolatban a mai napig nem történt érdemi intézkedés, ami a helyieket aggodalommal tölti el, ezért gyors intézkedést kértem. Türelmem véges, egy-két hónap után drasztikusabb eszközökkel fogok fellépni, ha megint nem történik semmi. Egyúttal felhívtam a figyelmet arra, hogy a szennyezett törmelékből a helybéli munkanélküliek vasat igyekeznek kibányászni, nem foglalkozva azzal, hogy ez életveszélyes.
Sneider Tamás, az Országgyűlés és a Jobbik alelnöke