Nagy népszerűségnek örvendett a Magyar Cement-, Beton és Mészipari Szövetség kezdeményezésére elindított betontechnológiai kiegészítő képzés a BME hallgatói körében. A Szövetség tagvállalatainak szakértői által tartott oktatás a 2014/2015-ös tanév második szemeszterében került kiírásra a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen.
Az egyetemi oktatás kiegészítéseként, a BME Zielinski Szilárd Építőmérnöki Szakkollégiumának szervezésében hirdette meg cement- és betonipari kiegészítő képzését a CeMBeton. Az iparági gyakorlatra és a szakmai tapasztalatokra épülő előadássorozatot kiemelkedő érdeklődés övezte, – rendkívül magas túljelentkezés mellett – a képzésre jelentkezettek száma 90 fő. Az oktatás során 11 alkalommal tartanak előadást a Szövetség tagvállalatainak tapasztalt szakemberei – köztük a Duna-Dráva Cement Kft., a Holcim Magyarország Kft., a LAFARGE Cement Magyarország Kft., valamint a CEMKUT Kft. dolgozói -, akik aktuális és friss gyakorlati tudással rendelkeznek az iparági folyamatokról, a cementből és betonból készülő szerkezetek, épületek és tárgyak készítéséről, hiszen ezek megalkotásában napi szinten vesznek részt. „A betontechnológia képzésen előadó szakemberek több éves szakmai tapasztalata és maximális felkészültsége érezhető volt az előadások magas színvonalán. Olyan témakörökbe, altémákba is betekintést nyertünk, amelyekről az egyetemi képzés során csak érintőlegesen hallhatunk, mindezt gyakorlati tapasztalatokkal alátámasztva. Tanulmányaim vége felé közeledve igen hasznosnak tartom a képzést, amely kiválóan alkalmas a betonnal kapcsolatos szemléletformálásra.” – emelte ki Kui Ádám mesterképzéses hallgató.
Az előadássorozat és az üzemlátogatások keretében a hallgatók ismereteket szerezhettek a kötőanyag kémia- és technológia területéről, megismerhették a cementgyártás folyamatát, a legfontosabb cementtechnológiai vizsgálatokat és a betonipar különféle fogalmait, a beton változatos tulajdonságait. Mindezek mellett betekintést nyertek a környezetvédelem, a környezetvédelmi mérések, a munka- és tűzvédelem témaköreibe. Az iparág gyakorlati működéséről első kézből szerezhettek tapasztalatokat a hallgatók, hiszen az előadások kiegészítéseként üzemlátogatásokon is részt vehettek. A képzés során a DDC budapesti betonüzemét és Váci cementgyárát járhatták be a fiatal mérnökjelöltek, ezen kívül a CEMKUT Kft. korszerű, akkreditált vizsgálólaboratóriumának gyakorlati működését is megismerhették. „Már első éves korom óta nagyon érdekeltek az építőanyagokkal kapcsolatos tárgyak, így amikor hallottam a betontechnológia képzésről megragadtam az alkalmat, hogy a tudásomat tovább bővítsem. Az előadások jó hangulatban teltek, rengeteg érdekességet hallhattunk. A képzés erőssége, hogy az üzemlátogatások során olyan ismereteket szerezhettünk és olyan helyekre juthattunk el, amelyekre máshogy nem lett volna lehetőségünk. Ezért minden szerkezet-építő szakirányos hallgató számára hasznos lehet a kurzus.” – foglalta össze tapasztalatait Méri Dorottya harmadéves építőmérnök (BSc) szakos hallgató.
A Szövetség kiemelt célja, hogy a fiatal mérnököknek már az egyetemi oktatás során naprakész gyakorlati tudást adjon, ezzel is hozzájárulva a munkaerő-piacon való sikeres elhelyezkedésükhöz és helytállásukhoz. Ennek elősegítése érdekében a képzésen résztvevő, és az előadásokon alapuló vizsgát sikeresen teljesítő hallgatók a Szövetség elnökének aláírásával ellátott oklevelet kaptak.
A CeMBeton stratégiájának részeként már 2012 óta köt megállapodást felsőoktatási intézményekkel – köztük a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemmel, a Miskolci Egyetemmel és a Pannon Egyetemmel. Az eddigi tapasztalatok alapján a hallgatók részéről kiemelt igény mutatkozik a gyakorlati, valós piaci értékkel bíró tudást nyújtó iparági képzésre, így az eddigi együttműködések fenntartása és fejlesztése mellett, további oktatási partnerkapcsolatok építését tervezi a Szövetség.